Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 26.11.2015

Wigilia i prezenty dla pracowników: jak są opodatkowane?

Choć za oknami jeszcze jesień, to np. w galeriach handlowych święta już pełną parą. Za kilkanaście dni pojawią się także tzw. Wigilie pracownicze. A te do tej pory wiązały się z wątpliwościami departamentów podatkowych. Chodziło o to, w jaki sposób traktować przyjęcie firmowe oraz świąteczne podarunki.
Posłuchaj
  • O tym, w jaki sposób traktować przyjęcie firmowe oraz świąteczne podarunki mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Tomasz Strzałkowski, doradca podatkowy z Kancelarii Chałas i Wspólnicy (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To jednak się zmieniło, tłumaczy Tomasz Strzałkowski, doradca podatkowy z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

- Pracodawcy mogą podchodzić do tegorocznych spotkań świątecznych z dużo większym spokojem niż to było w ubiegłych latach. Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2004 roku ta kwestia nie budzi już wątpliwości. Udział w spotkaniu integracyjnym jest dla pracownika neutralny podatkowo. TK orzekł, że wbrew stanowisku organów podatkowych pracownik nie uzyskuje przychodu tylko z tytułu udziału w takim spotkaniu – mówi gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, stanowisko TK zostało również zaakceptowane przez organy podatkowe.

Prezenty dla pracowników można zakwalifikować jako darowiznę

Bardziej skomplikowana jest sytuacja z prezentami świątecznymi. Jednak - jak dodaje ekspert - powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, można je zakwalifikować jako darowiznę.

- Trybunał stwierdził, że gdyby uznać, że pracodawca ma chęć obdarować pracownika prezentem, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia, to taki prezent stanowi darowiznę, a nie przychód ze stosunku pracy. Należy zwrócić uwagę, że Trybunał użył zwrotu „na przykład”, co potwierdza otwarty katalog prezentów, które stanowią darowiznę, a nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Wspomniany wyrok stawia w bardzo dogodnej sytuacji pracodawców, którzy powołując się na niego, mogą pokusić się o nieodpłatne przekazanie prezentów pracownikom, zakwalifikowanie wręczanych prezentów jako darowizny - wyjaśnia Tomasz Strzałkowski.

Wspomniana kwota 4.902 zł, do wysokości której - w przypadku darowizn - nie trzeba odprowadzać podatku, dotyczy okresu pięciu lat. Czyli prezenty wręczane pracownikom na przestrzeni tego okresu, nie mogą przekroczyć tej sumy.

Dominik Olędzki, awi