Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 05.01.2016

Produkcja dobrej wołowiny to duża sztuka

Wołowiny nie jada się w Polsce zbyt dużo. Producenci organizują promocje, zachęcające do konsumpcji. Klienci narzekają jednak, że to mięso jest zbyt drogie.
Posłuchaj
  • O sztuce hodowli bydła mięsnego mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki: Józef Wojewódzki, rolnik spod Sokołowa Podlaskiego, członek zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak przyznaje Józef Wojewódzki, rolnik spod Sokołowa Podlaskiego, członek zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, produkcja wysokiej jakości wołowiny w Polsce to duża sztuka.

- Jest to duże wyzwanie, nie tylko dla rolników, ale i dla całego łańcucha dostawców, pośredników, producentów już gotowych wyrobów, czyli zakładów mięsnych. Cały problem zaczyna się u podstaw, czyli od pozyskania dobrego materiału do opasu, później tkwi w odpowiednim żywieniu, właściwej obróbce mięsa, jego zapakowaniu i sprzedaży, żeby konsument miał jak najlepszą jakość gotowego wyrobu i żeby jego satysfakcja była na najwyższym poziomie – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Producentów wołowiny coraz więcej

Jak jednak dodaje Józef Wojewódzki, w Polsce przybywa producentów wołowiny.

- Jest to spowodowane m.in. reformą rynku mleka, ciężką sytuacją w sektorze mięsa wieprzowego, gdzie ceny są na bardzo niskim poziomie i gdzie produkcja jest nieopłacalna. Dlatego bardzo wielu rolników przebranżawia się na produkcję wołowiny – podkreśla Józef Wojewódzki.

Dwie metody produkcji

Rozpoczęcie takiej produkcji nie jest jednak proste.

- Przede wszystkim trzeba dysponować zapleczem paszowym, którego potrzebujemy, aby bydło mogło rozwijać się i rosnąć. Są dwie metody produkcji żywca wołowego: intensywna i ekstensywna. Czyli bydło można wypasać na łąkach, a w produkcji intensywnej potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, całe zaplecze, specjalne budynki – wyjaśnia rolnik.

Jak zaznacza gość radiowej Jedynki, hodowla bydła mięsnego wymaga również specjalistycznej wiedzy.

Pomaga rozwój technologii

W tej działalności pomóc mogą jednak innowacyjne rozwiązania, które już są stosowane przez polskich producentów.

- Możemy korzystać z wielu nowinek, m.in. automatów do pojenia, w dużej mierze do hodowli wkroczyła komputeryzacja, co jest niezastąpione dla rolników, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, pracę, jak również pieniądze – podkreśla Józef Wojewódzki.

Polska wołowina lepsza od argentyńskiej?

I jak uważa gość radiowej jedynki, polska wołowina wygrywa nawet z argentyńską.

- Jeżeli chodzi o względy fitosanitarne jest tam dozwolone wiele czynników w hodowli bydła mięsnego, które w Polsce są niedozwolone – zaznacza rolnik.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że nasze społeczeństwo będzie coraz zamożniejsze i zakup wołowiny przestanie być problemem finansowym.

Aleksandra Tycner, awi