Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 29.01.2016

Alternatywa dla podatku od sklepów

Trwają spory o skuteczność wprowadzenia nowego podatku od handlu jako środka, który ma poprawić konkurencyjność małych i średnich sklepów, w coraz większym stopniu eliminowanych z rynku przez wielkie sieci handlowe.
Posłuchaj
  • O podatku od sklepów w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Przypomnijmy, że projekt ustawy został przekazany przez Ministerstwo Finansów do kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wyższe podatki w weekend?      

Podatek zapłacą firmy o sprzedaży powyżej 18 mln złotych rocznie.

Stawka podstawowa ma wynieść 0,7 proc.. Powyżej sprzedaży o wartości 300 mln złotych rocznie - 1,3 proc. Spór dotyczy też opodatkowania przychodów uzyskiwanych z handlu w soboty i niedziele, stawką w wysokości 1,9 proc.

Alternatywne rozwiązanie         

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności uważa, że małym sklepów powinno się pomóc w inny sposób.

- Wydaje się, że wprowadzenie jakiegokolwiek opodatkowania raczej nie sprzyja gospodarce. Gdyby ktoś chciał pomóc małym sklepom, to po pierwsze zmniejszyłby biurokrację, która te sklepy wręcz zabija. Powodowałby, żeby czynsze, które płacą te małe sklepy były zróżnicowane w stosunku do czynszów, które na przykład płacą placówki bankowe. Samorządy przeznaczałyby w planach zagospodarowania miejsca na małe sklepy, a nie banki. To wydawało by się dużo lepszym pomysłem i faktycznie wsparłoby rozwój – uważa gość radiowej Jedynki.

Przepisy o nowym podatku mają zacząć obowiązywać 1 kwietnia.

Rząd spodziewa się , że przyniesie on wpływy na poziomie około 2,5 miliarda złotych rocznie. Już w tym roku około dwóch miliardów.

Dariusz Kwiatkowski, abo