Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 03.03.2016

Minimalna stawka godzinowa na umowach-zleceniach: pracodawcy proponują wyłączyć część zawodów z ustawy

Rząd chce wprowadzić minimalną stawką godzinową dla umów-zleceń w połowie tego roku. Pracodawcy apelują o odroczenie tego terminu przynajmniej do początku przyszłego roku.
Posłuchaj
  • O propozycji wyłączenia niektórych zawodów z ustawy o minimalnej stawce godzinowej mówił w Polskim Radiu 24: dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zwracają też uwagę na to, że wymóg ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy będzie problematyczny i będzie się wiązać z nadmierną papierologią.

 - Czas pracy ma być ewidencjonowany nie tylko przez osoby, które przyjmują i realizują zlecenie czy umowę o świadczenie usług, ale nawet przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, które osobiście świadczą usługi w ramach tej działalności. I właściwie to nie te osoby mają ewidencjonować czas, tylko ci, którzy zlecają im wykonanie usługi. A jeżeli nie będą tego robić, to będą zagrożeni sankcjami karnymi i kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

„Część zawodów powinna być wyłączona z ustawy”

Konfederacja Lewiatan proponuje listę zawodów, które powinny być wyłączone z ustawy.

Grzegorz Baczewski zastrzega, że przygotowana przez organizację lista może być niepełna.

Na pewno jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wiele zawodów jest rozliczanych ryczałtowo i prowizyjnie.

- Mamy kilka propozycji wyłączeń, ale trudno jest ustalić taki zamknięty katalog wszystkich branż, zawodów, gdzie takie wyłączenia powinny obowiązywać. Z całym przekonaniem mówimy o tym, że to włączenie powinno dotyczyć sprzedaży bezpośredniej, przedstawicielstwa handlowego, konsultantów, agentów, doradców w sektorze ubezpieczeń i w sektorze finansowym, usług świadczonych przed doradców podatkowych. Ale mamy tutaj szereg innych czynności, które są wykonywane i wynagradzane w inny sposób, np. działalność marketingowa, prowadzenie badań rynku, merchandising, niejednokrotnie praca informatyków, pracowników redakcji, dziennikarzy, copywriterów, czynności z zakresu marketingu i usług informatycznych: pozycjonowanie stron, wsparcie informatyczne, zdalnie świadczone usługi programistyczne, projektowanie i administracja stron internetowych, usługi księgowe, kadrowo-płacowe, kancelaryjne, rzecznicy patentowi, zarządcy nieruchomości, pośrednicy nieruchomości czy pośrednicy na rynku pracy – wylicza Grzegorz Baczewski.

Konfederacja Lewiatan proponuje, by w ustawie zapisać możliwość stosowania innych sposobów rozliczenia wykonywanej usługi czy pracy, żeby nie ograniczać działalności, które w tej chwili dobrze funkcjonują i nie ma tam problemów ze zbyt niskim poziomem wynagrodzeń.

Karolina Mózgowiec, awi