Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 08.03.2016

Komisja Europejska chce zmian obejmujących pracowników delegowanych. Mogą być niekorzystne dla Polaków

Celem zmian mają być takie same zasady wynagrodzenia dla pracowników lokalnych i pracowników delegowanych.
Posłuchaj
  • Unijna komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen argumentowała, że zmiany przepisów o pracownikach delegowanych są konieczne, by zapewnić odpowiednią ochronę przed nieuczciwą konkurencją i dumpingiem socjalnym./IAR/

To przyświeca zmianie dyrektywy o pracownikach delegowanych, jakie zaproponowała dziś Komisja Europejska. Chodzi o osoby, które zostały wysłane przez swojego pracodawcę do pracy w innym kraju członkowskim.

Polscy pracownicy przestaną być konkurencyjni w krajach Europy Zachodniej

Nowe regulacje mogą być niekorzystne dla Polaków, którzy świadczą dziś tańsze usługi w krajach Zachodniej Europy.

KE: chodzi o nieuczciwa konkurencje i dumping socjalny

Unijna komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen argumentowała, że zmiany przepisów o pracownikach delegowanych są konieczne, by zapewnić odpowiednią ochronę przed nieuczciwą konkurencją i dumpingiem socjalnym.

Dwóch pracowników, ta sama praca i dwie pensje

 ̶  Zbyt często mamy do czynienia z sytuacją, gdy jeden z dwóch pracowników wykonujących tę samą pracę zarabia znacznie mniej niż drugi. Nie tak powinien wyglądać sprawiedliwy, europejski rynek pracy- powiedziała Thyssen.

Chodzi o te same minimalne stawki

Jak wyjaśniła, Komisja chce mieć pewność, że "lokalni pracownicy i pracownicy delegowani będą objęci tymi samymi zasadami wynagrodzenia". Chodzi zarówno o minimalne stawki płacy, jak i inne elementy wynagrodzenia jak premie i dodatki. "Myślę, że to jest sprawiedliwe" - powiedziała komisarz.

Po dwóch latach pracownicy „wchodzą” w system kraju, gdzie pracują

Ponadto Komisja proponuje, aby pracownicy oddelegowani na dłużej niż dwa lata byli objęci przepisami prawa pracy kraju, w którym pracują.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2010-2014 liczba pracowników delegowanych wzrosła prawie o prawie pięćdziesiąt procent. W 2014 roku prawie 2 miliony osób zostało oddelegowanych do pracy w innych państwach członkowskich.

IAR, jk