Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 17.03.2016

Polskie firmy potrafią zarabiać na kosmosie

Polskie firmy i inżynierowie będą mieli swój wkład w poszukiwaniu śladów życia na Marsie.
Posłuchaj
  • Dlaczego dla polskich firm kosmos jest od bardzo dawna świetnym miejscem do robienia interesów, mówi w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Z kosmodromu w Kazachstanie wystartowała sonda ExoMars, w której budowę byli zaangażowani nasi naukowcy i firmy. A to nie jedyny kosmiczny projekt, do którego przyłożyli się Polacy.

Polskie firmy od lat wykonują narzędzia wykorzystywane w misjach kosmicznych

Jak mówi Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, tradycje wykonywania instrumentów kosmicznych są w Polsce bardzo długie.

W kosmosie wykorzystano już ponad 70 polskich narzędzi badawczych

 ̶  Centrum Badań Kosmicznych już od połowy lat 70-tych współpracuje z różnymi agencjami kosmicznymi, i do tej pory wysłało ponad 70 instrumentów wykorzystywanych w misjach badawczych różnych agencji kosmicznych – mówi ekspert.

Jak podkreśla, na tej podstawie, od listopada 2012 r., gdy Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, także polskie firmy mogą uczestniczyć w wielu ciekawych projektach. Tak jak było w przypadku współpracy przy łaziku marsjańskim.

Nasza specjalność to to nie tylko łazik, ale i aplikacje IT

Polskie firmy i naukowcy dobrze radzą sobie m.in. w obszarze robotyki, ale też rozwiązań IT dla sektora kosmicznego.

 ̶  Polacy mogą już śmiało konkurować w pewnych obszarach z firmami zagranicznymi – np. w robotyce, elektronice, wykonywaniu podzespołów i instrumentów badawczych – mówi Paweł Wojtkiewicz.

Jak jednak podkreśla, bardzo pewnie czujemy się w informatyce, w tym z wszystkim co jest związane z sektorem IT, w tym z wykonywaniem aplikacji satelitarnych

Obroty sektora kosmicznego na świecie szacuje się na 300 mld dolarów rocznie. W Polsce w tym obszarze działa około 60 firm, które zatrudniają ok. 300 pracowników. 

Karolina Mózgowiec, jk