Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 29.03.2016

To może być koniec energetyki wiatrowej w Polsce

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, zakłada, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce oznacza to od 1,5 do 2 kilometrów.
Posłuchaj
  • Co dla polskiej branży energetyki odnawialnej oznaczałoby wprowadzenie ustawy dotyczącej farm wiatrowych w obecnym kształcie, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zdaniem Wojciecha Cetnarskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, taki przepis to koniec energetyki wiatrowej w Polsce.

W Sejmie odbyły się we wtorek konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o lokalizacji farm wiatrowych.

- Wszystko jest teraz w rękach posłów PiS. Według projektu ustawy wygląda na to, że energetyka wiatrowa w Polsce ma się skończyć. Mam jednak nadzieję, że dzięki debacie społecznej, która odbyła się we wtorek w Sejmie, posłowie się zreflektują i zechcą dalsze procedowanie nad tą ustawą przeprowadzić po konsultacjach z branżą – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Wojciech Cetnarski.

„Ważny element systemu energetycznego w Polsce”

Co dla polskiej branży energetyki odnawialnej oznacza wprowadzenie ustawy w obecnym kształcie?

- Energetyka wiatrowa to bardzo ważny element systemu energetycznego w Polsce. To jest ponad 5400 megawatów mocy, która znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. To jest 10 terawatogodzin wyprodukowanej energii, co oznacza, że jedna trzecia wszystkich gospodarstw domowych w Polsce jest zasilana energią pochodzącą z wiatraków. To jest ponad 8 tysięcy miejsc pracy i to jest w końcu ponad 640 milionów złotych zapłaconego przez energetykę wiatrową podatku – wylicza prezes PSEW.

„Problemy górnictwa nie wynikają z rozwoju energetyki wiatrowej”

Zdaniem Wojciecha Cetnarskiego jest grubą przesadą myślenie o energetyce wiatrowej jako zagrożeniu dla polskiego górnictwa.

- Ja nie widzę żadnego związku pomiędzy sytuacją, w jakiej znajduje się polskie górnictwo, a energetyką wiatrową, która jest tylko uzupełnieniem naszego mixu energetycznego, którego podstawą jest energetyka węglowa. Obecne problemy górnictwa nie wynikają z rozwoju energetyki wiatrowej. To problem w skali światowej – tłumaczy Wojciech Cetnarski.

Arkadiusz Ekiert