Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 04.04.2016

Plan Morawieckiego: rozpoczęły się konsultacje regionalne

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński prezentacją tzw. Planu Morawieckiego rozpoczął w poniedziałek w Olsztynie regionalne konsultacje założeń tego planu. Kwieciński zapewnił, że uwagi przedsiębiorców biorących udział w spotkaniu będą analizowane.
Jerzy KwiecińskiJerzy KwiecińskiNewseria

Na regionalne spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (znanego także jako Plan Morawieckiego - od nazwiska pomysłodawcy wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego) zostali zaproszeni przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji branżowych. Było to pierwsze tego rodzaju regionalne omówienie założeń planu, wiceminister Kwieciński zapewnił, że takie konsultacje będą się odbywały w całym kraju.

"Dotychczas innowacyjność to porażka"

Kwieciński przedstawiając na spotkaniu w Olsztynie ogólne założenia Planu Morawieckiego, wiele miejsca poświęcił m.in. kwestiom dotyczącym innowacyjności. - Dotychczas innowacyjność to porażka - mówił przypominając, że na badania i rozwój przeznaczono dotąd niespełna 1 proc. PKB. W swej prezentacji Kwieciński mówił, że obecnemu rządowi zależy na wsparciu polskich firm i rodzimego kapitału. Zapewniał także o docenianiu roli start-upów i deklarował dalszą potrzebę rozwoju tzw. inteligentnych specjalizacji regionów.

Jedynym regionalnym wątkiem w prezentacji Kwiecińskiego była kwestia przekopu Mierzei Wiślanej. W ocenie wiceministra rozwoju ta inwestycja nie tylko wzmocni pozycję portu w Elblągu, ale także przyczyni się do ożywienia przemysłu stoczniowego.

Uwagi przedstawicieli biznesu

Obecni na spotkaniu przedstawiciele biznesu przyznawali w dyskusji, że "co do zasady" taki plan jest polskiej gospodarce potrzebny. Zgłaszali także szereg uwag. Ekonomista z Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach prof. Marian Mroziewski zwracał uwagę m.in. na to, że Plan Morawieckiego nie określa roli banków w jego realizacji, zwracał też uwagę na to, że zakłada on preferencyjne warunki dla inwestorów zagranicznych, co jego zdaniem narusza zasadę równości podmiotów gospodarczych. - Warto też pamiętać, że polscy przedsiębiorcy takiego wsparcia za granicą nie mają - mówił prof. Mroziewski.

Wielu uczestników spotkania zwracało uwagę na sprawy dotyczące kapitału ludzkiego. W ocenie wiceministra Kwiecińskiego dzięki realizacji planu wzrośnie stopa życiowa w Polsce, a co za tym idzie pracownicy będą lepiej wynagradzani. Tymczasem pracodawcy, np. przewodniczący regionalnej KPP "Lewiatan" Mirosław Hiszpański, zwracali uwagę, że na rynek pracy wchodzą ludzie zupełnie nieprzygotowani do pracy. - Nasze oczekiwania, a programy kształcenia, nie tylko na studiach, ale i w szkołach zawodowych, to dwie osobne kwestie. Dwa światy - mówił Hiszpański.

"Niski kapitał zaufania społecznego"

Prezes Indykpolu Piotr Kulikowski zwrócił zaś uwagę na "niski kapitał zaufania społecznego". - W Olsztynie wciąż powszechnie się mówi, że aby znaleźć pracę trzeba mieć znajomości, a tymczasem moja firma szuka pracowników po całej Polsce - powiedział i zwrócił uwagę także na to, że Plan Morawickiego "bardzo różnicuje małe i średnie firmy oraz te duże". - Proszę między nami nie wprowadzać takich różnic, które mogą sugerować, że duże firmy są gorsze, że promuje się te małe i średnie - mówił Kulikowski. W odpowiedzi Kwieciński przyznał, że "rząd chce, by dużych firm było więcej, ale nikogo się przymusi w tej kwestii".

Na konferencji prasowej po spotkaniu z przedsiębiorcami Kwieciński zapewnił, że zgłaszane przez nich uwagi będą analizowane, ponieważ obecnie powstaje "biznesplan do Planu Odpowiedzialnego Rozwoju", czyli Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia ta ma być gotowa na początku lipca, a rząd ma ten dokument przyjąć na przełomie września i października.

PAP, awi