Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 05.04.2016

Panama Papers: co zrobi polski fiskus i prokuratura ws. afery?

Ministerstwo Finansów przygląda się polskiemu wątkowi afery Panama Papers.
Posłuchaj
  • Jaka będzie reakcja polskich władz finansowych na afere "Panama Papers", szczególnie na jej polskie wątki, mówi Wiesław Jasiński, Generalny Inspektor Informacji Finansowej. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Dlaczego afera „Panama Papers” nie zaskakuje w dzisiejszym świecie, i kiedy korzystanie z rajów podatkowych jest legalne, a kiedy wyczerpuje znamiona przestępstwa, tłumaczy w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce ekonomista, Ignacy Morawski. /Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Chodzi o wyciek dokumentów panamskiej kancelarii prawniczej, która pomaga klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków.

Polskie nazwiska na liście Panama Papers

W dokumentach tej kancelarii figuruje były prezydent Warszawy Paweł Piskorski, założyciel grupy ITI Mariusz Walter i właściciel firmy Profus Management, Marek Profus.

̶  Polskie nazwiska, które pojawiły się w kontekście ”Panama Papers nie są zaskoczeniem - mówi Wiesław Jasiński, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Panama: kraj do prania brudnych pieniędzy i unikania opodatkowania

 Jak wyjaśnia, Panama jest jednym z państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, znajdujących się na liście krajów wykorzystywanych do prania brudnych pieniędzy, także do finansowania terroryzmu i unikania opodatkowania.

Największy wyciek danych w historii. Światowi politycy na liście ukrywających majątek (lektor)

Źr. RUPTLY/x-news

W Sejmie trwają prace nad zmianą Ordynacji podatkowej

Przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad zmianą Ordynacji podatkowej, szczególnie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Polska pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego

 ̶ Ta kwestia wpisuje się w nasze zainteresowania, przypomnę, że jest jednym z elementów strategii  uszczelniania polskiego systemu podatkowego – mówi Generalny Inspektor.

̶  Ujawnione fakty potwierdzają słuszną drogę tego rządu w kierunku uszczelnia systemu podatkowego także w obszarze transferów międzynarodowych – mówi Wiesław Jasiński.

Powstaje system informatyczny do typowania podmiotów do kontroli

Jak jednocześnie poinformował, trwają prace nad systemami informatycznymi, które można wykorzystywać do typowania podmiotów do kontroli.
̶  Taką bazę informatyczną posiada Generalny Inspektor Informacji Finnasowej, to baza o transakcjach. Równolegle budowane będą bazy, umożliwiające typowanie podmiotów do kontroli – mówi Jasiński.

Zapowiedź działań prokuratorskich

Generalny Inspektor Informacji Finansowej zapowiedział, że jeśli będą do tego podstawy, to do prokuratury wpłynie zawiadomienie o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.

Zgodnie z prawem, fakt posiadania spółki w raju podatkowym należy zgłosić polskiemu fiskusowi.

Prawo ogranicza też działalność biznesową osób, które piastują lub piastowały stanowiska publiczne.

W ramach afery Panama Papers wypłynęło 11,5 miliona dokumentów świadczących o wyprowadzaniu majątków do rajów podatkowych. Dotyczą one polityków, celebrytów, biznesmenów i sportowców z całego świata.

Karolina Mózgowiec, jk