Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 13.04.2016

Praca tymczasowa nie dłuższa niż półtora roku

Planowana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, ma skończyć z praktyką „wiecznego” zatrudniania osób pracujących tymczasowo.
Posłuchaj
  • Dlaczego nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych jest tak ważna i skończy wreszcie z "wieczną" praca tymczasową, wyjaśniają w Polskim Radiu 24 Planowana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, ma skończyć z praktyką „wiecznego” zatrudniania osób pracujących tymczasowo oraz Agnieszka Zielińska, kierownik Polsk
Czytaj także

̶̶  Praca tymczasowa nie jest klasycznym zatrudnieniem, w którym udział biorą dwie strony: pracodawca i pracownik – wyjaśnia Barbara Surdykowska, prawnik z Biura Eksperckiego Komisji krajowej „Solidarności”.

Praca tymczasowa to relacja między trzema podmiotami

Jak wyjaśnia, przy pracy tymczasowej mamy do czynienia z interesującą trójstronną relacją, w której występują trzy podmioty.

̶ Z jednej strony jest to Agencja Pracy Tymczasowej, która jest pracodawcą dla pracownika tymczasowego, kierująca do pracodawcy-użytkownika, czyli podmiotu, w którym praca jest faktycznie wykonywana – mówi ekspertka.

Jak podkreśla Agnieszka  Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR, praca tymczasowa to najbardziej elastyczna forma zatrudnienia z dostępnych na polskim rynku pracy rodzajów zatrudnienia.

Jak wyjaśnia, praca tymczasowa w potocznym języku często jest mylona z innymi formami zatrudnienia – z umowami na czas określony, cywilnoprawnymi, czy innymi formami współpracy, które są określone w czasie.

̶  Praca tymczasowa opiera się na trójstronnym stosunku, podczas gdy umowa o pracę jest dwustronna. Podstawą zatrudnienia pracownika tymczasowego, wynikającą z ustawy, powinna być umowa o pracę na czas określony. I różni się ona nieco od umowy wynikającej z Kodeksu pracy – mówi ekspertka.

Najważniejsza zmiana nowelizacji – określono czas wykonywania pracy tymczasowej

Najważniejsze jest, że w planach nowelizacji ustawy został zawarty czas trwania umowy tymczasowej – mówi przedstawicielka „Solidarności”.

Praca tymczasowa nie będzie już trwać wiecznie

Jak wyjaśnia, pojawia się maksymalny okres 18 miesięcy, w ciągu którego, niezależnie od zmiany agencji, będzie to maksymalny okres, w której jeden pracownik tymczasowy będzie mógł wykonywać pracę w oparciu o umowę o pracę, i o umowę prawa cywilnego, u tego samego pracodawcy-użytkownika.

Na razie uzgodnione zostało stanowisko pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego.

W Polsce rynek pracowników tymczasowych sięga 1,5 proc. 

Grażyna Raszkowska, jk