Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 13.04.2016

Na rynku pracy coraz mniejszy podział na Polskę A i B

Na rynku pracy podział na Polskę A i B jest nadal aktualny, ale widać symptomy zmian.
Posłuchaj
  • Dlaczego podział na Polskę A i B staje się na rynku pracy coraz mniejszy, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak z agencji Work Service./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Historycznie utrwalony podział na Polskę A i B wciąż jest widoczny na rynku pracy, ale pojawiają się symptomy, które wskazują, że powoli traci on na znaczeniu - wynika z „Regionalnego Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service S.A.

̶  Zmianę widać wyraźnie w postawach i nastrojach pracowników - tłumaczy Andrzej Kubisiak z agencji Work Service.

W Polsce Wschodniej coraz mniej obaw o utratę pracy

Jak wyjaśnia, w Polsce Wschodniej w dużo mniejszym stopniu pracownicy obawiają się o utratę pracy, jeśli porównać to z wynikami populacji ogólnopolskiej.

̶  W takich województwach jak: podlaskie, lubelskie czy podkarpackie, tylko co dziesiąty pracownik boi się utraty pracy, a to oznacza, że 90 proc. badanych uważa, że ma pewną, stałą prace i nie boi się o swoją sytuację – mówi ekspert.  

Rosną też wymagania dotyczące zarobków

Na wschodzie pracownicy nie obawiają się o zatrudnienie, mają też wysokie wymagania dotyczące wysokości wynagrodzenia.

̶  Najwięcej oczekiwań dotyczących zarobków mają pracownicy w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim – tam wzrostu wynagrodzeń oczekuje aż 60 proc. badanych – mówi ekspert.

Większe obawy o pracę występują za zachodzie Polski

Tymczasem na zachodzie Polski obawy o prace są większe.

̶  Mimo, że na zachodzie ofert pracy jest więcej, to pracownicy obawiają się bardziej o utratę zatrudnienia  - mówi ekspert.

Jednak nadal wskaźniki makroekonomiczne wypadają w regionie wschodnim gorzej. Na wschodnich terenach, średnie bezrobocie jest wyższe niż w całej Polsce.

̶  Jednak dobre nastroje pracowników to pierwszy sygnał, że sytuacja staje się lepsza - tłumaczy Kubisiak.

Dobre nastroje pracowników, nie korelują jednak z postawami pracodawców. Otóż największe zapotrzebowanie na pracowników będzie w południowej części Polski. W województwach małopolskim i śląskim aż 31,1% firm planuje rekrutacje w najbliższych miesiącach.

Justyna Golonko, jk