Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.04.2016

Powstanie więcej mieszkań socjalnych i komunalnych?

111 wniosków wpłynęło do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie budowy i remontów mieszkań socjalnych i komunalnych. Łącznie samorządy i organizacje pożytku publicznego starają się o wsparcie w wysokości 101 mln zł.
Posłuchaj
  • O budownictwie socjalnym mówili w audycji „Wszystko o gospodarce” radiowej Jedynki: Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity i Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To dużo więcej niż przewiduje wiosenna edycja rządowego programu Funduszu Dopłat. Niewykluczone jednak, że kwota na ten program zostanie zwiększona.

- Ministerstwo może zwiększyć tę pulę w momencie, kiedy będzie dysponowało odpowiednią ilością wolnych środków, albo zwolnionych w ramach wcześniej realizowanych inwestycji w tym programie, albo z innego programu rządowego, jeżeli uzna, że ten program jest priorytetem i zapewnienie środków na realizację tych inwestycji jest w tym momencie możliwe i najważniejsze – mówi Bogusław Białowąs z BGK.

Złagodzono wymogi

 Fundusz Dopłat ma wspierać przede wszystkim budownictwo socjalne, czyli mieszkania dla najuboższych. Od tego roku nieco złagodzono wymóg dotyczący liczby mieszkań socjalnych. Wprowadzono też kilka innych zmian.

- Nowością jest to, że w ramach programu gminy mogą ubiegać się o dopłaty na zakup dawnych mieszkań zakładowych oraz zmiany wysokości finansowego wsparcia. Te finansowe wsparcie w poprzednich edycjach, przed nowelizacją programu, było o 5 punktów procentowych niższe – mówi Bogusław Białowąs.

Zwiększono dofinansowanie

Teraz wysokość dofinansowania wynosi od 30 do 55 proc. kosztu inwestycji. Często jednak gminy nie mają środków własnych na takie inwestycje.

- Co najmniej połowę środków gmina musi wnieść w ramach wkładu własnego. Wiele gmin, szczególnie małych, takich zasobów nie posiada i trudno im z tego dofinansowania skorzystać. Stąd w poprzednich latach ten fundusz był w dużej mierze niewykorzystywany. Były nawet lata, kiedy do 80 proc. te funduszu było niewykorzystywane. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się na lepsze i te warunki złagodziły się – mówi Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity.

Kropla w morzu potrzeb

Fundusz Dopłat to jednak ciągle kropla w morzu potrzeb. Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 200-250 tys. mieszkań socjalnych, i kolejnych 200 tys. mieszkań komunalnych.  

Od uruchomienia w 2007 roku Funduszu Dopłat, BGK przyznał ponad 660 mln zł dofinansowania  na budownictwo socjalne i komunalne. Dzięki tym środkom powstało ponad 12 tys. mieszkań i ponad 900 miejsc noclegowych, a kolejne niecałe 4 tys. lokali jest w trakcie realizacji. 

Kolejny nabór wniosków do programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego potrwa od 1 do 30 września.

Karolina Mózgowiec, awi