Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 21.04.2016

Jak zatrudnić i zatrzymać pracownika?

Coraz więcej przedsiębiorców ma problem z tym, żeby znaleźć odpowiednich pracowników i zatrzymać tych, którzy już pracują.
Posłuchaj
  • O zmianach na polskim rynku pracy i problemach pracodawców ze zmaleniem kadry mówił w Polskim Radiu 24: Andrzej Kubisiak z Work Service (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service, co trzecia firma w Polsce miała w ostatnich miesiącach problem ze znalezieniem pracowników, a 3 na 4 pracodawców obawia się, że nie będzie w stanie utrzymać obecnej kadry.

Nowa era na polskim rynku pracy

Jak zaznacza Andrzej Kubisiak z Work Service, na polskim rynku pracy zaszła ogromna zmiana.

- Jak spojrzymy kilka lat wstecz, albo nawet kilkanaście miesięcy wstecz, to jednym z wiodących problemów, który mieliśmy w polskiej gospodarce, było szerokie bezrobocie. Dzisiaj, mówiąc górnolotnie, wchodzimy w nową erę i trochę inny czas, jeżeli chodzi o polski rynek pracy. Obecnie największym wyzwaniem z perspektywy pracodawców jest znalezienie pracowników – podkreśla gość Polskiego Radia 24. – Z perspektywy długoterminowej może to stanowić wyzwanie dla całej polskiej gospodarki, bo w sytuacji, kiedy mamy dobrą koniunkturę, mamy zamówienia na rynku, a zaczyna nam brakować rąk do pracy, mogą pojawić się trudności w realizacji tych zamówień – dodaje.

Pracownicy zaczynają przebierać w ofertach

Drugim trendem, widocznym obecnie na rynku pracy, są pojawiające się obawy pracodawców o zatrzymanie pracowników już zatrudnionych w firmie.

- Pracownicy dostają coraz więcej ofert pracy z rynku. Tych ofert jest tak dużo, że pracownicy zaczynają powoli w nich przebierać i mogą w coraz większym stopniu poszukiwać dla siebie lepszych perspektyw – wyjaśnia Andrzej Kubisiak.

Największy problem mają duże i średnie firmy

Jak dodaje ekspert, największy problem ze znalezieniem pracowników mają wcale nie małe przedsiębiorstwa czy rodzinne firmy, jak mogłoby się wydawać, tylko te największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników.

- Te firmy otwierają dużo, nowych rekrutacji, bo w największym stopniu chcą zwiększać zatrudnienie, mają największe zapotrzebowanie na nowych pracowników, a zgłoszeń nie ma tak dużo. Tutaj pojawiają się problemy – mówi Andrzej Kubisiak. – Co ciekawe dzisiaj największe zapotrzebowanie i największe trudności, żeby znaleźć pracowników, nie występują wśród specjalistów, osób o najbardziej rozbudowanych kompetencjach. Najbardziej brakuje pracowników na podstawowych stanowiskach, czyli tych najmniej wykwalifikowanych – dodaje.

Brakuje pracowników na podstawowych stanowiskach

Połowa pracodawców, którzy zgłaszali trudności ze znalezieniem pracowników, szuka ludzi do podstawowych, najprostszych działań.

- Do produkcji, do takich działań, które nie wymagają dużych kompetencji – mówi ekspert.

Najmocniej brak rąk do pracy odczuwają, jak dodaje gość Polskiego Radia 24, takie branże, jak sektor produkcyjny czy usługi.

Coraz bardziej liczy się jakość pracy

Jeszcze inną zmianą na polskim rynku pracy, na którą zwraca uwagę Andrzej Kubisiak, jest to, że pracownicy zwracają coraz większą uwagę na jakość zatrudnienia. Nadal czynnikiem motywującym ich do rozglądania się za inną pracą są głównie kwestie finansowe, ale sama podwyżka już nie raz nie wystarczy, aby zdecydowali się zostać u obecnego pracodawcy.

- Perspektywy awansu, możliwości realizacji ciekawych zadań, samorozwój, dostęp do szkoleń, działań, które dadzą możliwość rozwoju zawodowego nie tylko w tym jednym przedsiębiorstwie, ale żeby to później procentowało na przyszłość – wylicza kwestie istotne dla pracowników Andrzej Kubisiak. – Jasne kryteria i możliwości awansu – to jest to, na co pracownicy zwracają uwagę. Zatem stworzenie ścieżki awansu w organizacji czasami jest w stanie zatrzymać pracownika – podsumowuje ekspert.

Elżbieta Szczerbak, Anna Wiśniewska