Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 22.04.2016

Czym Polska może przyciągnąć innowacyjnych inwestorów?

Zbudowanie gospodarki opartej na wiedzy - to główny cel dla rządu i resortu rozwoju.
Posłuchaj
  • Jakie ma atuty Polska w przyciąganiu nowoczesnych inwestorów, zastanawia się w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Central Europe./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Nowe inwestycje powinny być sprzężone z badaniami i rozwojem. Już dziś Polska jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie przyciągania nowoczesnych inwestycji.

̶  Dla przykładu, w centrach usług biznesowych pracuje obecnie na Wisłą 160 000 osób - tłumaczy Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Central Europe.

Polska ma trzy przewagi: ludzi, infrastrukturę i stabilizację

Jak podkreśla, naszą przewagą jest duża liczba studentów, infrastruktura – w każdym dużym mieście lotnisko, niezłe drogi, nowoczesny park biurowy oraz stabilność Polski, wynikająca z przynależności do NATO i Unii Europejskiej.

̶  Inwestorzy nie boją się przenosić do nas krytycznych procesów z Nowego Jorku czy Londynu – mówi ekspert.

Swoje atuty mają też inne kraje

Na razie nasza pozycja na tym rynku nie jest zagrożona, ale w regionie o inwestorów toczy się bój.

 Jak podkreśla ekspert, inni mają też swoje przewagi.

̶  W Rumunii dla studentów IT jest zerowy podatek dochodowy, w Bułgarii mamy podatek liniowy 10 procent – daje przykłady.

Trzeba przyciągać naukę do biznesu

̶  Dlatego aby przyciągać nowoczesnych inwestorów, trzeba myśleć o ulgach oraz o przyciąganiu szkolnictwa wyższego do współpracy z biznesem – mówi Wojciech Mach.

I na to też ma stawiać resort nauki i szkolnictwa wyższego. Nauka i biznes mają się przenikać - jak zapowiada resort uczelnie czy zespoły badawcze mają współpracować z biznesem.

Justyna Golonko, jk