Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 26.04.2016

Rynek pracy: płace będą rosły coraz szybciej

W marcu odnotowano najniższe bezrobocie od dwudziestu pięciu lat.
Posłuchaj
  • O sytuacji na rynku pracy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Andrzej Kubisiak z Work Service (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 10 procent, wobec 10,3 proc. przed miesiącem - podał Główny Urząd Statystyczny.

W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować już tylko niższe poziomy bezrobocia. Od marca wyraźnie bowiem rośnie liczba ofert prac sezonowych w rolnictwie, sadownictwie czy budownictwie.

Dobra koniunktura i imigracja

Kilka czynników wpływa na poprawę sytuacji na rynku pracy, wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Work Service.

- W największym stopniu to pozytywna koniunktura gospodarcza. To jest trwały trend, który obserwujemy od kilkunastu miesięcy w Polsce. Wiele nowych zamówień, które spływają do przedsiębiorców, generuje nowe miejsca pracy. Jest dużo większa dostępność nowych ofert pracy. Bezrobotnych mamy zatem coraz mniej. Co więcej wiele osób wyjeżdża, znajduje prace zagranicą, to oznacza, że znika nam z rejestrów osób bezrobotnych – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Pensje będą rosły

Pracodawcy poszukują pracowników. W tej sytuacji można też oczekiwać wzrostu wynagrodzeń.

- Spodziewamy się, że w tym roku dynamika wynagrodzeń będzie wyższa niż w roku ubiegłym. Powinna wynieść około 5 proc. rok do roku. Presję płacową nadal hamuje deflacja – dodaje rozmówca.

W marcu bieżącego roku przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto  w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 tysiące  351 złotych i  45 groszy, czyli było o trzy i trzy dziesiąte procent wyższe, niż przed rokiem - podał Główny Urząd  Statystyczny.

Najwyższe zarobki zanotowano w branży IT, przeciętne wynagrodzenie wyniosło tu siedem tysięcy osiemset dwadzieścia cztery złote. 

Justyna Golonko, abo