Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.05.2016

GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 6 proc. rdr, a sprzedaż detaliczna o 3,2 proc.

Produkcja przemysłowa w kwietniu liczona rok do roku wzrosła o 6 procent, natomiast produkcja budowlano-montażowa spadła o 14,8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Sprzedaż detaliczna zaś, liczona w cenach bieżących, w kwietniu rok do roku wzrosła o 3,2 procent.
Posłuchaj
  • Wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu o 6 procent w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego to dobry wynik - ocenia analityk Domu Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj./IAR/.
  • Analityk Domu Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj zwrócił uwagę, że dobre wyniki mają sektory nastawione na eksport. /IAR/.
Czytaj także

GUS podał, że według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w kwietniu br. o 6,0 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,4 proc.) i o 3,1 proc. niższa w porównaniu z marcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,4 proc. wyższym w porównaniu z marcem br.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów tekstylnych – o 22,1 proc., mebli – o 18,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 12,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 12,5 proc., wyrobów z metali – o 11,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, – o 11,3 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 11,2 proc., poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 9,9 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych – o 9,2 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w wydobywaniu węgla

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 12,9 proc. (wobec wzrostu o 16,5 proc. przed rokiem), w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 10,1 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 5,6 proc. oraz w produkcji napojów – o 3,2 proc..

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w kwietniu br. niższa o 14,8 proc. niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 8,5 proc.), a w porównaniu z marcem br. wyższa o 10,0 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 15,3 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,6 proc. w porównaniu z marcem br.

W stosunku do kwietnia ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa.

Największe wzrosty sprzedaży

Sprzedaż detaliczna w kwietniu, liczona w cenach stałych, wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,3 proc. - poinformował w czwartek GUS.

W stosunku do kwietnia 2015 r. spadła tylko sprzedaż paliw stałych, ciekłych i gazowych - o 5,1 proc. Największe wzrosty sprzedaży wobec kwietnia 2015 r. GUS zanotował w kategorii tekstylia, odzież, obuwie - 22,6 proc., pojazdy samochodowe, motocykle, części - o 19,1 proc., meble, RTV, AGD - o 15,2 proc. oraz farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny - o 13 proc.

Największy wzrost miesiąc do miesiąca zanotowano natomiast w kategorii: tekstylia, odzież, obuwie - 16,8 proc., meble, RTV, AGD - o 9,4 proc. oraz prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach - o 9,2 proc.

"Marcowe wyhamowanie miało charakter krótkotrwały"

Jak zauważa Biuro Analiz Makroekonomicznych w komentarzu do informacji GUS, kwietniowe dane z gospodarki realnej sugerują, że wyhamowanie dynamiki sprzedaży i produkcji zaobserwowane w marcu miało charakter krótkotrwały i było związane z czynnikami statystycznymi (mniejsza liczba dni roboczych i handlowych) oraz być może czasowym spadkiem zamówień po zakończeniu starej perspektywy finansowej UE.

Przyśpieszenie wzrostu było konsekwencją pozytywnego wpływu liczby dni roboczych, jednak również po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja rosła solidnie, o 5,7% r/r. Widać, że utrzymuje się solidny popyt na polskie towary i to zarówno krajowy, jak i zagraniczny, dodają analitycy.

Kwietniowe dane, choć zmniejszają obawy przed głębszym spowolnieniem, sugerują że tempo wzrostu PKB w drugim kwartale może być jedynie nieznacznie wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku, zauważa z kolei w komentarzu Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. - To oznacza, że osiągnięcie założonej przez rząd dynamiki PKB w całym roku na poziomie 3,8 proc. może być trudne, bez wyraźnego przyspieszenia w drugim półroczu. Głównym czynnikiem powinien być wzrost konsumpcji, jednak trudno liczyć na istotne zwiększenie dynamiki inwestycji, a skala pozytywnego oddziaływania eksportu na wzrost gospodarczy będzie w dużym stopniu zależeć od wciąż niepewnej sytuacji w Europie i na świecie.

Nadal nie widać oznak poprawy w budownictwie

Nadal nie widać oznak poprawy w budownictwie, zauważa Roman Przasnyski. - Słabe wyniki budownictwa współgrają częściowo z obniżeniem się dynamiki inwestycji, wynikającym po części z wolnego rozpoczynania projektów realizowanych z nowej unijnej perspektywy finansowej, po części z przygotowywanych przez rząd zmian regulacji, po części zaś z niepewności przedsiębiorców co do ich kierunku i kształtu konkretnych rozwiązań. Na bardziej wyraźne efekty zapowiadanych dużych projektów infrastrukturalnych, dotyczących głównie budowy dróg, inwestycji na kolei i w energetyce, przyjdzie prawdopodobnie poczekać do przyszłego roku, podobnie jak na skutki konkretyzującego się dopiero planu wicepremiera Morawieckiego.

Dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej miesiąc wcześniej mocno rozczarowały. Wówczas Urząd podał, że produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 0,5 proc. rok do roku, zaś sprzedaż detaliczna w marcu, liczona w cenach stałych, wzrosła o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 13,6 proc.  

W lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 6,7 procent rok do roku. Sprzedaż detaliczna w lutym 2016 r. wzrosła o 6,2 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 1,3 proc.

Łukasz Bugaj zwrócił uwagę, że dobre wyniki mają sektory nastawione na eksport. W jego ocenie, to "niezłe wejście w II kwartał"

IAR/PAP, awi