Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 14.06.2016

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju: strategia na przełomie czerwca i lipca

Na przełomie czerwca i lipca ma powstać strategia Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polski Fundusz Rozwoju powstał w kwietniu na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Kapitał na rozwój jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przypomniał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

- W ramach tego filaru zakładamy istotną reorganizację i budowę nowej architektury polskich instytucji rozwoju, które przez ostatnie 25 lat funkcjonowały bliżej poszczególnych ministerstw, nie w ramach jednej spójnej strategii. Chcemy to zmienić. Chcemy, aby te instytucje, takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu posiadały jedną spójną strategię rozwoju, żeby było jak najmniej obszarów nachodzących na siebie, a jak najwięcej współpracy i lepszej oferty dla głównych odbiorców, takich jak polskie przedsiębiorstwa, samorządy czy osoby prywatne – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Priorytety

Jak powiedział Paweł Borys, na pewno w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju będzie rozwijane ramię bankowe, czyli gwarancje, finansowanie na rozwój.

- Drugim obszarem będzie istotne wzmocnienie finansowania eksportu, też poprzez rozwój ubezpieczeń eksportowych, czyli KUKE. Trzecim obszarem będą inwestycje. Tutaj mówimy zarówno o większych projektach, flagowych, ale będzie nam zależało również, żeby stworzyć dobry mechanizm finansowania rynku venture capital, innowacji, w tym wykorzystując środki z Unii Europejskiej. Czwarty obszar, którego nie można lekceważyć, ponieważ w Polsce jest ewidentna luka w tym zakresie, to obszar tzw. miękkich kompetencji, czyli również doradztwo dla przedsiębiorców, promocja zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych – wyliczał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Finansowanie

W tej chwili, jak poinformował Paweł Borys, instytucje skupione wokół tworzącej się Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju dysponują kapitałem ok. 13 mld zł, aktywami ok. 50 mld zł. To, jak dodał gość Polskiego Radia 24, znacznie skromniejsze środki niż te, jakimi dysponują tego typu instytucje na Zachodzie.

- Misją tego typu instytucji jak Polski Fundusz Rozwoju, jest jednak przede wszystkim dobre wypełnianie pewnych luk, które powstają w sektorze prywatnym, głównie w systemie finansowym, np. w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw, rynku innowacji, gdzie rynek prywatny trudniej tego typu przedsięwzięcia inwestuje – podkreślił ekspert.

Dwa modele współpracy

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnił również, w jaki sposób będą wybierane przedsięwzięcia, które będą mogły liczyć na dofinansowanie.

- Mówimy o dwóch modelach współpracy z odbiorcami tych instrumentów, głównie z polskimi przedsiębiorcami. Jeden to model bezpośredni. Będziemy w części np. ubezpieczeń eksportowych czy kredytów eksportowych bezpośrednio udzielającym tego finansowania. Natomiast na pewno w bardzo dużej skali będziemy działali za pośrednictwem rynku finansowego, czyli te programy, które już dzisiaj oferuje BGK czy inne instytucje będą dostępne w bankach komercyjnych – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Jeden punkt kontaktu

Jak zapowiedział Paweł Borys, zostanie stworzony jeden punkt kontaktu dla przedsiębiorców, w którym będą mogli dowiedzieć się, na jakie wsparcie i na jakich zasadach mogą liczyć.

Powstanie również specjalna strona internetowa, na której znajdą się wszystkie niezbędne dla przedsiębiorców starających się o finansowanie z Funduszu informacje.

Sylwia Zadrożna, Anna Wiśniewska