Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 16.06.2016

Rynek pracy 2.0: jakie oczekiwania wobec pracodawców mają millenialsi?

Młodzi ludzie wybierając staż, kierują się przede wszystkim prestiżem firmy i szansą na stałe zatrudnienie. Jedynie 8 proc. studentów zwraca uwagę na wysokość wynagrodzenia, a jeszcze mniej, bo tylko 3 proc., bierze pod uwagę opinie znajomych.
Posłuchaj
  • O wnioskach płynących z raportu „Rynek pracy 2.0” mówili w Polskim Radiu 24: Ewa Zmysłowska, dyrektor działu kapitału ludzkiego w PwC i Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Takie wnioski płyną z raportu „Rynek pracy 2.0” przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Co ciekawe ponad połowa przebadanych studentów (52 proc.) zdecydowanie woli odbywać staż lub praktykę w trakcie roku akademickiego, a nie wakacji, zauważa Ewa Zmysłowska, dyrektor działu kapitału ludzkiego w PwC.

- Młodzi oczekują w większości, że staż będzie miał miejsce w trakcie roku akademickiego. Tutaj dostaliśmy największą liczbę wskazań. Dopiero na drugim miejscu wspominają o stażu wakacyjnym. To pokazuje, że ten rok akademicki jest też utożsamiany z takim czasem, kiedy z jednej strony edukujemy się, a z drugiej zbieramy doświadczenia. Zakładając, że staż jest tym sposobem zdobywania doświadczeń, myślenie o roku akademickim w tym kierunku powoduje, że tak dużo mamy wskazań właśnie na staże w tym czasie – wyjaśnia ekspertka.

Oczekiwania pracodawców i studentów co do praktyk zbieżne

Tego samego oczekują zresztą sami pracodawcy (53 proc.), dodaje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

- Bardzo ciekawy jest tutaj wątek legislacyjny, dlatego że po ostatniej nowelizacji ustawy o szkolnictwie zawodowym wszystkie szkoły o profilu kształcenia praktycznym mają obowiązek zapewnić trzymiesięczne praktyki. I to nie są praktyki w ciągu wakacji, ale też mogą być to praktyki w ciągu roku. Myślę, że ta zmiana jeszcze się na dobre „nie rozkręciła” i to wyzwanie związane z organizacją praktyk w ciągu roku jest wyzwaniem przede wszystkim dla uczelni. To one często mają sztywne grafiki itd. A pracodawcy i studenci mówią, że w ciągu roku współpraca jest potrzebna cały czas, nie powinniśmy sobie tutaj stawiać sztucznych ograniczeń – zaznacza gość Polskiego Radia 24.

Prawie połowa millenialsów (48 proc.), którzy wzięli udział w badaniu, uważa, że staż powinien trwać do trzech miesięcy, a 40 proc. respondentów oczekuje stażu od trzech do sześciu miesięcy. 

Ambitni i nastawieni na rozwój

Raport „Rynek pracy 2.0” potwierdza także, że młode pokolenie jest bardzo ambitne i nastawione na rozwój.

Na pytanie o swoje atuty studenci wskazali: chęć rozwoju (91 proc.), wielozadaniowość (70 proc.) oraz odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań (69 proc.).

Pracodawcy zwrócili uwagę na takie same mocne strony millenialsów, dodatkowo doceniając doskonałą znajomość nowych technologii. (29 proc. respondentów).

Sylwia Zadrożna, awi