Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 24.06.2016

Merkel: Brexit to przełomowy moment dla UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii to przełomowy moment dla Europy i procesu integracji europejskiej.
Posłuchaj
  • Spotykają się europosłowie, liderzy unijnych instytucji i europejscy ministrowie, by omówić konsekwencje głosowania na Wyspach

Merkel dodała, że skutki Brexitu będą zależeć od postawy pozostałych członków Wspólnoty. Ostrzegła przed pospiesznymi reakcjami, prowadzącymi do dalszych podziałów Unii.

Brexit nie jest początkiem końca UE

Szef Komisji Europejskiej odrzuca tezy o szybkim rozpadzie Unii. Brexit nie jest początkiem końca Wspólnoty - powiedział Jean-Claude Juncker komentując wyniki referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii.

- To bezprecedensowa sytuacja, ale jesteśmy zjednoczeni we wspólnej reakcji. Unia Europejska złożona z 27 krajów będzie trwać - powiedział szef Komisji. Dodał, że kraje członkowskie Wspólnoty są związane ze sobą historią, geografią, oraz wspólnymi interesami, a ich współpraca będzie się na tej podstawie. Jean-Claud Juncker dodał też, że specjalne warunki członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii, które Londyn wynegocjował w lutym przestają obowiązywać. Opowiedział się jednak za utrzymaniem bliskich relacji Unii ze Zjednoczonym Królestwem.

"Historyczny moment, ale nie czas na histerię"

Szef Rady Europejskiej powiedział, że decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii to poważny i dramatyczny politycznie moment dla Wspólnoty.

- To historyczny moment, ale to nie czas na histerię - dodał Donald Tusk. Powiedział, że przywódcy europejskich rządów są zdeterminowani, by utrzymać jedność Unię złożonej z 27 krajów. - Mój ojciec powtarzał mi - co Cię nie zabije, to Cię wzmocni - powiedział szef Rady Europejskiej.

Liderzy instytucji UE za szybkim rozpoczęciem negocjacji o Brexicie

Liderzy unijnych instytucji opowiedzieli się za szybkim rozpoczęciem negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Pod wspólnym oświadczeniem podpisali się szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk, Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Europarlamentu Martin Schulz oraz premier Holandii, kierującej pracami Unii - Mark Rutte.

Szefowie unijnych instytucji napisali, że Wielka Brytania powinna szybko przysłać wniosek o wyjście ze Wspólnoty. Według europejskich liderów rozmowy w tej sprawie należy rozpocząć natychmiast, niezależnie od tego jak bolesny może to być proces. - Wszelkie opóźnienia niepotrzebnie przedłużą niepewność - napisali unijni politycy. Przewodniczący europejskich instytucji napisali także, że dopóki proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii nie zostanie zakończony, pozostaje ona państwem członkowskim ze wszystkim prawami i obowiązkami. Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, Martin Schulz, oraz Mark Rutte powtórzyli, że nie będzie żadnych nowych negocjacji w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii.

IAR, abo