Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 13.07.2016

Praca w przyszłości: automaty będą wykonywać za nas nudne i powtarzalne czynności

Jesteśmy w trakcie IV rewolucji przemysłowej. Z raportu PwC „The future of work: A journey to 2022” wynika, że w ciągu najbliższych 5 - 10 lat seria technologicznych osiągnięć diametralnie zmieni nasze życie zawodowe.
Posłuchaj
  • O tym, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądał rynek pracy, mówiła w Polskim Radiu 24: Edyta Gałaszewska-Bogusz, wicedyrektor Accenture Operations (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Innowacje mogą być rozwijane i szerzone w szybszym tempie niż kiedykolwiek dotąd. Przed ich silnym oddziaływaniem nie uchroni się żadna branża. Musimy liczyć się z tym, że dzięki automatyzacji zniknie wiele zawodów,  tłumaczy Edyta Gałaszewska-Bogusz, wicedyrektor Accenture Operations.

- Na pewno zawody wymagające powtarzalnych czynności, proceduralnych. To mogą już robić nowoczesne rozwiązania automatyzacyjne: czy roboty, czy nawet proste makra w Excelu potrafią już w tym aspekcie zastąpić ludzki mózg. Więc wszystko, co nie wymaga kreatywności, zrozumienia drugiej osoby, umiejętności nawiązania relacji i współpracy z innym człowiekiem, na pewno będzie zastępowane przez różne automatyczne rozwiązania. Wszystkie stanowiska, które nazywane są ogólnie stanowiskami referentów, czyli opracowanie określonych dokumentów według jakiejś procedury, która zawsze jest taka sama, to jest coś, co spokojnie może zrobić już komputer, nawet przy użyciu tzw. cognitive solutions. To są takie rozwiązania, które symulują pewien proces decyzyjny, który do tej pory podejmował człowiek, w tej chwili może robić to maszyna – mówi gość Polskiego Radia 24.

Nowe zawody

Prawdopodobnie pojawią się również nowe zawody.

- Wszystkie zawody, które wymagają kreatywności. Trudno jest powiedzieć, jakie to będą konkretnie zawody, bo na dzień dzisiejszy mamy wiele takich ról, o których nikt nawet nie myślał 2 czy 3 lata temu. One powstały, bo wymusił o rozwój Internetu, rozwój mediów społecznościowych. Na pewno umiejętności technologiczne przestaną już być tylko i wyłącznie domeną informatyków. Każdy z nas w pewnym stopniu będzie musiał umieć posługiwać się tą technologią nie tylko jako użytkownik, ale też jako „mózg” nadający rytm pracy maszynie. Na pewno będą to role związane z myśleniem, kreatywnością i wymyślaniem nowych rozwiązań – mówi Edyta Gałaszewska-Bogusz.

Zaawansowane kompetencje programistyczne

Zmianie ulegnie prawdopodobnie także zestaw wymaganych umiejętności, jakimi będzie musiał wykazać się pożądany przez pracodawców specjalista. Z raportu World Economic Forum „Future of Jobs” wynika, że zaawansowane kompetencje programistyczne, technologiczne będą tym, czym w obecnych czasach jest język angielski. Jedno jest pewne, zmiany są nieuniknione.

- Współczesny pracownik to osoba, która powinna w elastyczny sposób przygotowywać się do tych zmian i być na te zmiany otwarta, uczyć się nowych rzeczy. I ten proces nauki nie ustaje przez całe nasze życie zawodowe. Możemy próbować walczyć z automatyzacją, tylko tego nie unikniemy. Natomiast jeśli się do tego przygotujemy i wykorzystamy to jako zaletę dla nas samych, to pomoże nam to robić w pracy rzeczy, które są dla nas bardziej ekscytujące – uważa Edyta Gałaszewska-Bogusz.

Zdaniem niektórych ekspertów maszyny pozwolą na szybszy rozwój ludzi w domenie bardziej kreatywnych zadań. Powtarzalne, nudne obowiązki przypadną w udziale programom komputerowym i robotom, a człowiek zacznie profesjonalizować się w obszarze kreowania idei, strategii, nieoczywistych rozwiązań.

Justyna Golonko, awi