Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 18.07.2016

Agencja Fitch utrzymała rating Polski. Szałamacha - ta agencja kieruje się danymi, nie emocjami

Agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę.

Zdaniem Fitch, rating odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

Szałamacha: Fitch bardziej kieruje się danymi, mniej emocjami

Minister finansów Paweł Szałamacha ocenił, że agencja ratingowa Fitch bardziej niż Standard&Poor's kieruje się danymi ekonomicznymi, a mniej emocjami i polityką.

"Patrzy przede wszystkim na to, co się dzieje w gospodarce, a nie na jakieś swoje subiektywne oceny" - powiedział minister Szałamacha. Ma też - zdaniem polityka - bardziej przemyślaną i solidniejszą metodologię.

Morawiecki o decyzji Fitch: pomoże też Program Budowy Kapitału Polaków

Decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju międzynarodowych instytucji finansowych – mówi PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się, że obiektywnie oceniono naszą diagnozę i rozwiązania, które przedstawiliśmy Polakom" – powiedział PAP Morawiecki.

Program Budowy Kapitału Polaków przyniesie spadek długu publicznego

─ Na rating Polski powinien pozytywnie wpływać przedstawiony w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Program Budowy Kapitału Polaków, podnoszenie poziomu oszczędności - powiedział Morawiecki. Ocenił, że wpływ programu na finanse publiczne to m.in. prawdopodobna obniżka deficytu budżetowego o około 0,1-0,2 proc. PKB, a także spadek długu publicznego o 2 pkt proc.

Niższe zadłużenie zagraniczne i mniejszy koszt obsługi długu

Zdaniem Morawieckiego przewidziane w nim instrumenty rozwoju rynku obligacji powinny przyciągnąć nowe środki, dzięki którym obniży się poziom zadłużenia zagranicznego, a także spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski. Zauważył też, że wzrost krajowych oszczędności zapewni lepszy bilans płatniczy, a dzięki napływowi kapitału inwestycyjnego perspektywa wzrostu PKB poprawi się o 0,4 proc.

Zapytany o wpływ wydarzeń w Turcji na kurs złotówki, Morawiecki ocenił, że decyzja Fitch pozytywnie wpłynie na stabilność naszej waluty, której kurs może krótkotrwale osłabnąć po tym, jak lira turecka straciła ok. 4 proc. do euro i dolara.

Antczak: Agencja Fitch dostrzegła stabilizację gospodarczą i polityczną Polski

Agencja Fitch, pozostawiając niezmieniony rating Polski, zwróciła uwagę na dobre wskaźniki polskiej gospodarki, stabilizację polityczną i większe gwarancje bezpieczeństwa dla naszego kraju po szczycie NATO - komentuje Rafał Antczak z firmy Deloitte.

Rafał Antczak zaznacza, że agencja swoją decyzją przyznała rację tym, którzy mówią: "Nasza chata z kraja". "Na świecie dzieją się niepokojące rzeczy, a Polska jest obszarem stabilności" - zwraca uwagę.

Nie sprawdzają się czarne prognozy wobec Polski

"Gospodarka jest stabilna na poziomie wzrostu 3-4 proc., komponenty tego wzrostu są silne, bo rośnie konsumpcja, eksport, w przyszłym roku wzrośnie zapewne dynamika inwestycji, to wszystko jest dostrzegane" - komentuje Antczak.

"Zatem czarne prognozy, że gospodarka zaraz się załamie z przyczyn politycznych, które formułowała na początku roku agencja S&P, nie sprawdzają się" - dodaje.

W ocenie analityka ważne jest też to, że mamy w Polsce stabilizację polityczną, nie ma okresu przedwyborczego, tak jak we Francji czy w Niemczech, rządzi stabilna większość. "To są czynniki, które też są stabilizujące dla gospodarki" - mówi.

Jego zdaniem ważny jest także fakt, że Polska jest bardzo bezpiecznym krajem, zwłaszcza po ostatnim szczycie NATO. "To też będzie miało wymiar ekonomiczny w dłuższym okresie, bo stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce będzie miało wpływ na decyzje inwestycyjne" - komentuje.

"Fitch wziął to wszystko pod uwagę" - podkreśla.

Zwraca uwagę, że Fitch jest jeszcze bardziej optymistyczny niż w maju była agencja Moody's, a oba ratingi odróżniają się od styczniowej opinii agencji S&P "która zbudowała sobie scenariusz skrajnie negatywny". "Ciekawe co będzie, jeśli oczekiwania S&P nie sprawdzą się do końca roku, czy nastąpi odwołanie tego ratingu?" - pyta Antczak.


Agencja o perspektywach gospodarczych

Agencja spodziewa się, że deficyt w 2016 r. wyniesie 2,8 proc. PKB i 3 proc. PKB w 2017 r. oraz, że dojdzie do stopniowego zacieśnienia fiskalnego i obniżenia deficytu do 2,9 proc. w 2018 r.

PKB – w 2016 r wyniesie 3,2 proc., w 2017 r. – 3,3 proc.

W ocenie Fitch w bieżącym roku wzrost gospodarczy wyniesie 3,2 proc., a w przyszłym 3,3 proc., co będzie zasługą konsumpcji prywatnej oraz zwiększonych prorodzinnych wydatków rządowych.

Agencja zwraca uwagę na ryzyko związane z Brexitem

Jako ryzyko dla tej prognozy wskazano popyt zewnętrzny, zwłaszcza po referendum dot. Brexitu. Fitch zwrócił bowiem uwagę, że 6 proc. polskiego eksportu generuje wymiana ze Zjednoczonym Królestwem.

Od wyborów zmniejszyła się przewidywalność polityki gospodarczej

Według agencji od października zeszłego roku, kiedy w naszym kraju nastąpiły zmiany polityczne, zmniejszyła się przewidywalność w polskiej polityce gospodarczej, co - jak wskazano - zwiększa ryzyko pogorszenia prognoz gospodarczych i fiskalnych Fitch.

Zauważony problem Trybunału Konstytucyjnego

Fitch zwrócił uwagę, że zmiany w Trybunale Konstytucyjnym zwiększyły dystans między Polską a Komisją Europejską. "Zmiany te mogą mieć wpływ na atrakcyjność Polski, jako miejsca do prowadzenia biznesu. Jakkolwiek (...) najbardziej kontrowersyjnych zmian zapowiedzianych przez PiS w kampanii wyborczej udało się uniknąć" - napisano.

Sektor bankowy może mieć problem z przewalutowaniem kredytów frankowych

W komentarzu wskazano, że - mimo wysokiego wzrostu PKB - przez pierwsze osiem miesięcy rządów PiS wdrożono niekonwencjonalne środki, m.in. podatek od banków przy jednoczesnym poluzowaniu fiskalnym. Zauważono, że dyskutowane są "działania, które mogłyby istotnie wpłynąć na stabilność finansową i fiskalną, włączając w to przewalutowanie kredytów hipotecznych".

"Sektor bankowy jest dobrze skapitalizowany, płynny i dochodowy" - dodano. Według agencji głównym ryzykiem dla sektora jest potencjalny plan przewalutowania kredytów frankowych.

"Rząd podkreślał, że każde rozwiązanie powinno zachować finansową stabilność. Ewentualne warunki przewalutowania pozostają wysoce niepewne. Ustawa powinna trafić do Sejmu w lecie. Rozwiązanie, które byłoby zbyt kosztowne dla banków, naraziłoby stabilność finansową" - czytamy.

W styczniu agencja S&P obniżyła rating Polski

W połowie stycznia agencja ratingowa Standard & Poor's zaskoczyła rynek i obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" zaznaczając, że perspektywa ratingu jest negatywna.

Długo- i krótkoterminowa ocena w walucie lokalnej została obniżona do A-/A-2 z A/A-1, a krótkoterminowa ocena kredytowa w walucie obcej została potwierdzona na poziomie A-2 z perspektywą negatywną.

W styczniu agencja Fitch utrzymała dotychczasowy rating Polski

Po decyzji S&P swoją ocenę w styczniu wydała agencja Fitch, utrzymując jednak dotychczasowy rating Polski.

Natomiast w marcu br. japońska agencja Japan Credit Rating podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na dotychczasowym poziomie A dla waluty zagranicznej i A+ dla waluty krajowej, wskazując, że perspektywa ratingu pozostaje stabilna.

W maju Moody's potwierdziła ocenę, ale z negatywną perspektywą

W połowie maja swoją decyzję ratingową wydał Moody's. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów agencja potwierdziła dotychczasową ocenę Polski na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej i zagranicznej. Perspektywa ratingu została jednak zmieniona ze stabilnej na negatywną.

Rating kraju odzwierciedla jego wiarygodność kredytową. Jest to ocena postrzegania danej gospodarki, wpływająca między innymi na to. ile trzeba płacić inwestorom, żeby pożyczali pieniądze danemu państwu.

IAR, PAP, jk