Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 17.08.2016

ASF: dochodzeniem objęci handlarze świń, weterynarze chcą przywrócenia świadectw zdrowia dla świń i mięsa wieprzowego

Trwa postępowanie w sprawie rozprzestrzeniania Afrykańskiego Pomoru Świń. Mężczyźni sprzedawali świnie bez odpowiednich zaświadczeń lekarskich na nielegalnych targowiskach. Tymczasem lekarze weterynarii chcą powrotu świadectw zdrowia dla handlowanych świń i mięsa wieprzowego.
Posłuchaj
  • Sprawę wciąż bada policja. Dopóki się ono nie zakończy, trudno prognozować jakie zarzuty mogą być postawione podejrzanym - wskazuje zastępca Komendanta Głównego Policji Jan Lach./IAR/.
  • Biegli z prokuratury nie mogą jeszcze formułować zarzutów. Policja nie przesłała bowiem akt w tej sprawie - informuje zambrowska Prokurator Rejonowa, Marta Saracyn./IAR/.
Czytaj także

Z nieformalnych informacji wynika, że w procederze uczestniczyło dwóch lub trzech handlarzy z powiatu zambrowskiego.

Postępowanie prowadzi policja

Sprawę wciąż bada policja. Dopóki postępowanie się nie zakończy, trudno prognozować jakie zarzuty mogą być postawione podejrzanym - wskazuje zastępca Komendanta Głównego Policji Jan Lach.

"W tej chwili trudno o tym mówić. Może być to przestępstwo zakwalifikowane w zakresie narażania ludności. Może być to także złamanie przepisu o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zobaczymy jaka będzie reakcja prokuratury" - wskazuje Jan Lach.

Prokuratura czeka na wyniki postępowania policyjnego

Biegli z prokuratury nie mogą jednak jeszcze formułować zarzutów. Policja nie przesłała bowiem akt w tej sprawie - informuje zambrowska Prokurator Rejonowa, Marta Saracyn.


Czytaj więcej
świnia 1200.jpg
Służby łączą siły w walce z ASF


"To jest dochodzenie policji, a do nas ta sprawa nie wpłynęła. Policja prowadzi swoje czynności, a akta trafią do nas w odpowiednim czasie. Tak naprawdę to oni na tym etapie nawet nie muszą nas informować o dochodzeniu" - wyjaśnia Marta Saracyn.

Informacji w sprawie nie udzielił dziś rzecznik zambrowskiej policji.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna żąda przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla świń

Tymczasem Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna żąda przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla wszystkich przemieszczanych świń oraz przesyłek surowego mięsa wieprzowego.

W komunikacie Rada przekonuje, że ich zniesienie było "ogromnym błędem", o czym świadczy przypadek handlu świniami zakażonymi wirusem afrykańskiego pomoru świń w gminie Sokoły na Podlasiu.

Zdaniem Rady przywrócenie świadectw powinno nastąpić natychmiastowo i na terenie całego kraju, co ma wyeliminować niekontrolowany handel zakażonym ASF mięsem, przyczyniający się do rozprzestrzeniania wirusa. Jak czytamy w komunikacie, zwłoka może przynieść poważne skutki, bo jeśli epizootia afrykańskiego pomoru świń dotrze na tereny z dużym pogłowiem świń, to "dojdzie do załamania sektora polskiej hodowli trzody chlewnej i produkcji mięsa wieprzowego w niewyobrażalnej skali".

W sierpniu wykryto 8 ognisk wirusa ASF w stadach trzody chlewnej. Nielegalni handlarze mogą odpowiadać za większość z nich.

Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla trzody. Znacznie ogranicza możliwość eksportu mięsa wieprzowego z Polski.