Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 09.10.2016

Studia i co dalej? Plany zawodowe studentów

Trzy czwarte studentów w Polsce uważa znajomości za jeden z głównych czynników ułatwiających zdobycie pierwszej pracy – wynika z raportu Start na Rynku Pracy opublikowanego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych. Uwagę zwraca, że tylko 50 proc. studentów pozytywnie ocenia perspektywę znalezienia pracy po swoich studiach.

Właśnie opublikowany został raport programu badawczego Start na Rynku Pracy. Wynika z niego m.in., że 74 proc. studentów za największe ułatwienie w rozpoczęciu kariery zawodowej uważa znajomości, 65 proc. respondentów wskazało doświadczenie zawodowe, a 37 proc. prestiż ukończonej uczelni.

Zdecydowana większość młodych ludzi (75 proc.) po ukończeniu studiów chce rozpocząć karierę w dużej firmie lub założyć własną działalność. 22 proc. badanych nie ma sprecyzowanych planów zawodowych. Niezależnie od preferowanego miejsca oraz formy zatrudnienia 75 proc. studentów deklaruje, że chce związać przyszłości z wybranym kierunkiem edukacji.


Jak wynika z raportu, wśród najczęściej wskazywanych barier, które mogą utrudnić studentom start na rynku pracy, wymieniają oni brak doświadczenia (74 proc.), wysokie wymagania pracodawcy (51 proc.), małą liczbę odbytych staży (42 proc.) oraz brak wiedzy o rynku pracy (22 proc.).

 – Wyniki raportu pokazują jak ważna jest komunikacja pomiędzy środowiskiem akademickim, podmiotami odpowiedzialnymi za szkolnictwo wyższe w Polsce i biznesem. Kluczem do poprawy sytuacji młodych ludzi w początkowym etapie ścieżki zawodowej jest zbliżenie się do siebie tych dwóch płaszczyzn – edukacji i kariery. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że interesy studentów i pracodawców mogą być zbieżne. Jeśli studenci już podczas studiów będą nabywać umiejętności, które uczynią ich konkurencyjnymi na rynku pracy, pracodawcy będą traktować ich jak długoterminowe inwestycje w rozwój zarówno firmy jak i gospodarki. Jednak, aby to było możliwe, muszą zajść istotne zmiany w przygotowaniu młodych ludzi do kariery zawodowej, które umożliwią im podjęcie pracy zgodnej z ich ambicjami oraz kierunkiem edukacji – mówi Karol Leszczyński, kierownik projektu Start na rynku pracy.

Informacja prasowa, awi