Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 31.10.2016

Deflacja odpuszcza: w październiku wyniosła 0,2 proc. rdr. Szybki szacunek GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku spadły o 0,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku.

Jak informował wcześniej Główny Urząd Statystyczny,ogólny poziom cen był w ubiegłym miesiącu był o 0,5 procent niższy niż przed rokiem.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,5 proc. w październiku, podał też GUS.

Konsensus rynkowy przewidywał 0,3 proc. deflacji w ujęciu rocznym. Zarówno ekonomiści bankowi, jak i eksperci Ministerstwa Rozwoju prognozowali, że deflacja rdr ustąpi pod koniec tego roku - po ok. 2,5 roku trwania.

Eksperci: w najbliższych miesiącach inflacja będzie wzrastać

Eksperci prognozują stopniowy wzrost inflacji w kolejnych miesiącach. Na koniec tego roku ma ona wynieść około zera, w przyszłym 2 proc. Dodają, że dane GUS wspierają scenariusz pozostawienia stóp procentowych NBP bez zmian.

Jak zauważył w komentarzu Wojciech Matysiak z Pekao dane o strukturze deflacji zostaną opublikowane przez GUS w połowie listopada, lecz można przypuszczać, że głównymi przyczynami niższej deflacji jest wyższa dynamika cen transportu. Pełne dane o inflacji GUS poda 14 listopada.

"Prognozujemy stopniowy wzrost inflacji w kolejnych miesiącach. Oceniamy, że na koniec roku wskaźnik CPI ukształtuje się blisko zera i trwale powróci na dodatnie poziomy z początkiem 2017 roku. Wciąż zakładamy powrót inflacji powyżej dolnego ograniczenia dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego w drugiej połowie 2017 roku. Szacujemy, że inflacja na koniec 2017 roku wyniesie 2 proc." - czytamy w komentarzu.

"Stopy procentowe pozostaną bez zmian"

Monika Kurtek z Banku Pocztowego dodała, że o tym, czy inflacja pojawi się w końcu 2016 r., czy też na początku 2017 r., w największym stopniu decydować będą ceny ropy naftowej na świecie.

Według ekonomistki, poniedziałkowe dane GUS wspierają scenariusz pozostawienia stóp procentowych NBP bez zmian.

- Opublikowane dziś dane, wskazujące na rychły koniec deflacji w Polsce, utwierdzają zapewne RPP w przekonaniu, że stopy procentowe nie muszą być zmieniane. Nadal spodziewam się, że do końca tego i przyszłego roku stopy procentowe będą przez RPP utrzymane na obecnym poziomie - oceniła Kurtek.

Adam Zaremba, główny ekonomista Saturn TFI: deflacja będzie wygasać w najbliższych miesiącach.

Źródło: Newseria

IAR/PAP/ISBnews, awi