Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 14.12.2016

Drugie ognisko ptasiej grypy w Polsce

Drugie ognisko ptasiej grypy nie spowoduje wielkich zmian dla mieszkańców i hodowców - zapowiada lubuski urząd wojewódzki. Chorobę stwierdzono w miejscowości Glinik, nieopodal Deszczna w Lubuskiem. Wirusa podtypu H5N8 wykryto na fermie 37 tysięcy indyków.
Posłuchaj
  • Rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły: zwiększenie terenu objętego restrykcjami po wykryciu ptasiej grypy (IAR)
  • Aleksandra Chmielińska-Ciepły: trwają rozmowy dotyczące utylizacji drobiu (IAR)
Czytaj także

We wtorek wieczorem odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Efektem jest zwiększenie terenu objętego restrykcjami po wykryciu ptasiej grypy - informuje rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

Zmieniono obszar strefy zapowietrzonej i objętej zagrożeniem

Ze względu na wykrycie kolejnego ogniska zmieniono obszar strefy zapowietrzonej i objętej zagrożeniem. Glinik oddalony jest o 2 kilometry od Deszczna, gdzie stwierdzono wcześniej chorobę i mniej więcej o tę odległość strefy się powiększą.

- Nie rozkładamy na razie dodatkowych mat dezynfekcyjnych na drogach. Jedną przesunęliśmy w okolice tej konkretnej fermy - wyjaśnia rzeczniczka wojewody.

Utylizacja drobiu

W związku z wykryciem ogniska wirusa, likwidacji ulec musi cała ferma indyków, czyli 37 tysięcy sztuk.

Niewykluczone, że utylizacji poddany będzie także drób hodowany w najbliższym sąsiedztwie fermy. Trwają konsultacje z firmą, która podejmie się takiego zadania. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja w sprawie 300 tysięcy sztuk drobiu ze strefy zapowietrzonej dookoła miejscowości Glinik.

Pierwsze ognisko ptasiej grypy u drobiu hodowlanego wykryto w Polsce na początku grudnia. W listopadzie potwierdzono zaś przypadek H5N8 u ptactwa dzikiego.

IAR, awi