Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 16.12.2016

GUS: rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia. Przeciętna płaca w listopadzie wyniosła 4329,71 zł

Jak informuje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 4329 złotych i 71 groszy. Oznacza to wzrost o 4 procent rok do roku.
Posłuchaj
  • Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG powiedział, że polski rynek pracy jest bardzo ciekawy w ostatnich miesiącach (IAR)
  • Główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński wskazuje, że dane pokazują dobrą sytuację na rynku pracy./IAR/.
  • Piotr Kuczyński dodaje, że poziom zatrudnienia jest obecnie wyższy niż wskazywałaby na to sytuacja gospodarcza./IAR/.
Czytaj także

GUS poinformował też, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w listopadzie wyższe o 3,1 procent niż rok wcześniej.

Opublikowane dane dotyczą sektora przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.

Przedsiębiorcy zwiększają zatrudnienie w oczekiwaniu na poprawę kondycji gospodarki w przyszłym roku

Główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński wskazuje, że dane są nieco lepsze od oczekiwań i pokazują dobrą sytuację na rynku pracy.

Ekspert dodaje, że poziom zatrudnienia jest obecnie wyższy niż wskazywałaby na to sytuacja gospodarcza. Według niego, przedsiębiorcy utrzymują zatrudnienie spodziewając się realizacji większej liczby inwestycji w przyszłym kwartale. Będzie to spowodowane między innymi napływem pieniędzy z Unii Europejskiej

Analitycy mBank: ten rok doskonały dla zatrudnienia

Jak napisali w swoim komentarzy eksperci z mBanku, w listopadzie zostało utworzonych aż 12,5 tys. miejsc pracy, co jest wynikiem najlepszym od czerwca tego roku. Ostatni tak dobry listopadowy odczyt wydarzył się w roku 2006. O szczegółach odczytu możemy na razie tylko dywagować. Możliwe jest, że za nieoczekiwane +4-5 tys. miejsc pracy odpowiada kolejny skok w sekcji informacja i telekomunikacja, która w ostatnich miesiącach wykazywała duże wahania (w październiku taki skok „uratował” odczyt +3,1% r/r).

Bez względu na to, ogólny obraz pozostaje niezmieniony. Dawno nie było tak dobrego dla zatrudnienia roku jak 2016 i nie spodziewamy się, żeby grudniowy odczyt miał dużo zmienić.


Wzrost płac się utrzyma przez braki pracowników na rynku pracy

Analitycy mBanku piszą, że jak co miesiąc, możemy jedynie na tym etapie zaoferować jedynie nasze przypuszczenia co do struktury wzrostów.

W naszej opinii główną przyczyną przyspieszenia jest efekt kalendarzowy (różnica dni roboczych to 0 wobec -1 r/r w październiku), podbijający dynamikę płac w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie.

Uwaga na spadki płac w górnictwie

W przeciwnym kierunku oddziałuje w ostatnich miesiącach spadek przeciętnego wynagrodzenia w górnictwie.

Wynagrodzenia będą nadal rosły

W kolejnych miesiącach wzrost płac pozostanie wysoki, co jest związane z fundamentalnymi ograniczeniami podażowymi na rynku pracy (demografia, możliwy negatywny wpływ programu 500 plus na aktywność zawodową). Pojawiające się zapowiedzi skokowych podwyżek wynagrodzeń w handlu detalicznym wydają się potwierdzać taki scenariusz.

Płace rosną, ale uwaga na powracającą inflację

Nominalny fundusz płac wzrósł o 7,2% r/r (przyspieszenie z 6,8% r/r), realny zaś – również o 7,2% (przyspieszenie z 7,0% r/r w październiku).

Z uwagi na zawrócenie inflacji, w kolejnych miesiącach dynamika realnych dochodów gospodarstw domowych będzie systematycznie spadać (złoży się na to wygasanie efektów 500+), osiągając na koniec przyszłego roku poziomy spójne ze wzrostem konsumpcji z przedziału 3-3,5%.

Dobra kondycja rynku pracy wskazuje, że spowolnienie gospodarcze jest chwilowe

Jak pisze w komentarzu Piotr Dmitrowski z BGK, dane, zwłaszcza o zatrudnieniu, nadal pokazują, że niezmiennie dobra pozostaje kondycja krajowego rynku pracy. Ta wydaje się być najważniejszym argumentem przemawiającym za tezą, że w II połowie bieżącego roku mamy do czynienia z jedynie przejściowym spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

Wzrosną konsumpcja i inwestycje

Wysoka dynamika funduszu płac (powyżej 7 proc. rdr) pozytywnie oddziałuje na perspektywy wzrostu konsumpcji, która będzie podnosić wielkość PKB. Jednocześnie wzrost popytu powinien zachęcać przedsiębiorstwa do dokonywania inwestycji.

W grudniu płace nadal będą rosły, ale wolniej

Oczekujemy, przy tym, że w perspektywie kolejnych miesięcy przyspieszać może wzrost wynagrodzeń. Jednocześnie jednak dynamikę funduszu płac osłabiać może wolniejsze tempo przyrostu zatrudnienia oraz, w wymiarze realnym, wyższa inflacja.

W styczniu płace wzrosną jeszcze bardziej

W kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w umiarkowanym tempie, piszą analitycy Banku Millennium. W styczniu spodziewamy się niewielkiego, skokowego podniesienia ich dynamiki w związku z podwyżką płacy minimalnej, która może objąć ok. 10% pracowników. W trakcie roku wzrost wynagrodzeń będzie przyśpieszał w związku z narastającymi problemami ze znalezieniem pracowników oraz rosnąca inflacją, która może nasilić żądania płacowe.

Rynek pracy wspiera konsumpcję

Rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji, która (zarówno prywatna jak i publiczna) jest jedynym motorem wzrostu gospodarczego. W listopadzie fundusz płac wzrósł o 7,2% r/r, zarówno w ujęciu realnym jak i nominalnym.

IAR, mBank, BGK, abo, jk