Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 29.12.2016

Od 1 stycznia 2017 r. rusza sprzedaż detaliczna w gospodarstwach rolnych: kto może, na jakich zasadach

W Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone rozporządzenia wykonawcze do ustawy o sprzedaży detalicznej żywności, wyprodukowanej w gospodarstwach rolnych.
Wideo
  • Od 1 stycznia 2017 rusza detaliczna sprzedaż gospodarstw rolnych. Na jakich zasadach i warunkach rolnicy mogą produkować i sprzedawać swoje produkty, wyjaśnia Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Posłuchaj
  • Od 1 stycznia 2017 rusza detaliczna sprzedaż gospodarstw rolnych. Na jakich zasadach i warunkach rolnicy mogą produkować i sprzedawać swoje produkty, wyjaśnia Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Są to rozporządzenia ministra rolnictwa: w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywalnej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu  i sposobu jej dokumentowania, w sprawie rejestru zakładów produkujących produkty pochodzenia zwierzęcego lub wprowadzających na rynek te produkty, oraz rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego. 

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

̶  Ogłoszone uregulowania są niezbędne do rozpoczęcia procesu rejestracji rolniczego handlu detalicznego. Tym samym, jak to wcześniej planowano, ustawa zaczyna w praktyce obowiązywać 1 stycznia 2017 roku, podkreśla Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I dodaje:  ̶   Zaprzeczam pogłoskom i zarzutom, że ustawa nie może wejść w życie, gdyż brakuje do niej aktów wykonawczych.

Dwa sposoby rejestracji sprzedaży detalicznej

Rolnik może dokonać rejestracji na dwa sposoby w zależności od rodzaju produkcji, którą zamierza podjąć. Może taką działalność zarejestrować u inspektora sanitarnego, jeśli będzie zajmował się tylko produkcją żywności pochodzenia roślinnego, natomiast jeśli będzie produkował żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego lub tylko pochodzenia zwierzęcego, to musi się zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii. Należy to zrobić na 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Powiatowy lekarz weterynarii nadaje takiemu podmiotowi numer identyfikacji weterynaryjnej i wprowadza go do rejestru podmiotów nadzorowanych.  

Przy prowadzeniu produkcji i zbywaniu żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego należy spełnić przede wszystkim wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych oraz przepisów wydanych w sprawie tego rozporządzenia.

"Przepisy tego rozporządzenia obowiązują wprost  i nie wymagają wdrożenia do polskiego porządku prawnego, niemniej jednak powinny być stosowane w sposób elastyczny biorąc pod uwagę zakres prowadzonej działalności, wielkość zakładu i jego specyfikę" - napisano w komunikacie ministerstwa rolnictwa. 

Dlatego ustawa umożliwiająca rolniczy handel detaliczny przewiduje także wydanie na zasadach dobrowolności i fakultatywnych rozporządzenia ministra rolnictwa w uzgodnieniu z ministrem zdrowia, na temat warunków higienicznych, natomiast nie ma obowiązku wydania takiej regulacji . W unijnym rozporządzeniu określone są bardzo proste wymagania, takie jakich przestrzega się na co dzień w warunkach domowych.

Inaczej jest w sytuacji, gdy rolnik chce rozwinąć produkcję żywności, korzystając na przykład  z pomieszczeń dodatkowych,  innych niż mieszkalne. W tym przypadku ministerstwo rolnictwa zapowiada, że prawdopodobnie po roku wydane zostanie rozporządzenie, które określi również uproszczone warunki produkcji w tych kolejnych pomieszczeniach. Rozporządzenie będzie musiało być notyfikowane w Komisji Europejskiej.

̶  To trochę potrwa - zaznacza wiceminister Ewa Lech. Konieczne bowiem będzie powiadomienie Komisji, a także krajów członkowskich, które muszą się zapoznać z przyjętymi przez stronę polską rozwiązaniami, zaakceptować je lub wnieść uwagi. Ale te kwestie obecnie nie utrudniają podejmowania handlu detalicznego żywnością w gospodarstwach. 

Rolnicy muszą się liczyć z tym, że  ich działalność będzie podlegała kontroli. Dotyczy to między innymi mikrobiologicznego badania produkowanej żywności. Możliwe jest również objęcie okresowym monitoringiem. Decyzja o podjęciu tego rodzaju działań będzie należała do powiatowego lekarza weterynarii.

Dariusz Kwiatkowski