Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 23.01.2017

Polska ma duży problem z recyklingiem odpadów

Polska, jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, zobowiązała się do osiągnięcia poziomów recyklingu odpadów komunalnych i opakowaniowych.
Posłuchaj
  • Dlaczego Polska ma duży problem z recyklingiem, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Jakie to są poziomy i w jakim stopniu udaje się je nam wypełniać, mówi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling.

W 2030 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 70 proc. odpadów

Jak wyjaśnia, do 2020 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc. odpadów komunalnych, a w 2030 r. ma to być 70 proc. odpadów opakowaniowych, a 65 proc. dla odpadów innych.

Obecnie 24 proc. odpadów podlega w Polsce recyklingowi

̶  Obecnie w Polsce tylko 24 proc. odpadów jest poddawanych recyklingowi – mówi gość Agro-Faktów.

Szymon Dziak Czekan wyjaśnia co jest ogromnym problemem dla branży recyklingowej.

Podkreśla, że głównym problemem jest brak zunifikowanego systemu segregowania odpadów.

̶  Każda gmina ma swój system. Ponadto, z jednej strony zakłady recyklinowe nie mają odpadów do produkcji, z drugiej – za mało jest odpadów dobrze posortowanych, mówi.

  
Nie ma zachęt dla producentów opakowań

̶  Brak odpowiedniego surowca do przerobu nie jest niestety jedynym problemem recyklerów, dodaje Maciej Przeździak, ekspert Stowarzyszenia Polski Recykling.

Jak wyjaśnia, producenci nie są zachęcani do korzystania z odzyskanych surowców.

̶  Stąd recyklerzy nie mają pewności, że gdy odzyskają w bardzo drogim procesie surowce, to te zostaną kupione przez producentów opakowań, mówi gość radiowej Jedynki.

Przedstawiciele branży recyklingowej świadomi stojących przed nimi wyzwań, organizują spotkanie 31 stycznia, na którym mają być sprecyzowane wszystkie ich problemy i postulaty do administracji rządowej, która powinna udzielić im wsparcia.
Elżbieta Mamos, jk