Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 06.03.2017

Internet Rzeczy: cyberbezpieczeństwo kluczowe dla projektowania systemów

Niedawne przypadki cyberataków na i z wykorzystaniem systemów Internetu Rzeczy, masowe wycieki danych i coraz częste dowody na projektowanie systemów bez brania pod uwagę cyberbezpieczeństwa są bardzo niepokojące – ostrzega dr Łukasz Olejnik.

Konsultant ds. cyberbezpieczeństwa i prywatności zwrócił uwagę, że “stoimy obecnie przed erą robotyki i sztucznej inteligencji, a coraz więcej systemów będzie autonomicznych”. Dlatego jednym z kluczowych zadań stojących przed władzami krajowymi i UE jest opracowanie i przyjęcie odpowiednich zapisów prawnych, które będą regulować tę sferę.

- Ludzkość przeszła już przez kilka faz rozwojowych w systemach informacyjnych. Mieliśmy problemy bezpieczeństwa z serwerami i komputerami użytkowników. Następnie podobne klasy problemów stawały się domeną systemów webowych. (…) Dopiero wchodzimy w erę Internetu Rzeczy, a już słyszymy o wielkich atakach, problemach bezpieczeństwa, wyciekach danych. Popełnia się na nowo często te same lub podobne problemy. Projektowanie i wdrażanie bezpiecznych systemów to nadal wyzwanie i wygląda na to, że z podobnymi problemami spotkamy się w przypadku robotyki – tłumaczył badacz z University College London.

Olejnik zwraca uwagę, że “robot to po prostu komputer z możliwością komunikacji z innymi komputerami (np. przez internet), a dodatkowo wyposażony w sensory i elementy fizyczne, takie jak np. mechaniczne ramiona”.

Roboty będą wszędzie

- W związku z tym, roboty są wyposażone w różnego rodzaju sensory, mikrofony i kamery. Mogą także się przemieszczać. Już nie mówimy o błędzie bezpieczeństwa w komputerze czy aplikacji na smartfona. Teraz będzie to cały system cyberfizyczny, ze wszystkimi konsekwencjami – zwracał uwagę Olejnik, prognozując jednocześnie, że roboty będą wszędzie – “w szpitalach, domach, sklepach, na ulicach”. W jego ocenie ta rzeczywistość “jest bliższa niż myślimy”.

- Problemy cyberbezpieczeństwa związane z robotami mogą pociągnąć za sobą bardzo niebezpieczne zagrożenia na skalę dotychczas niespotykaną. To może być bardzo niebezpieczny świat. Wyobraźmy sobie, że ktoś przejmuje kontrolę nad robotem, albo siecią robotów - na skalę masową. Może to doprowadzić nie tylko do sabotażu, ale wręcz do incydentu angażującego całe miasta i kraje. Stanie się to bardzo łakomym kąskiem dla różnego rodzaju cyberoperacji. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dobrze finansowany zespół przejmuje kontrolę nad setkami tysięcy robotów w całym kraju – zaznaczył badacz University College London.

PAP, awi