Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 09.03.2017

Polska wyeksportowała żywność za rekordowe 24,2 mld euro. Ale nasze przewagi maleją

24 miliardy 182 milionów euro - na tyle Główny Urząd Statystyczny oszacował wartość eksportu polskiej żywności za ubiegły rok.
Posłuchaj
  • Do Unii wysłaliśmy ponad 80 procent naszych produktów. To wynik porównywalny z wcześniejszymi, co świadczy o dużym stopniu nasycenia polskimi towarami - twierdzi Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności./IAR/.
  • Wśród wysyłanych towarów dominuje mięso drobiowe. Szef Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński przypomina, że dobre wyniki udało się osiągnąć przed pojawieniem się ptasiej grypy. Choroba utrudnia eksport drobiu poza Unię Europejską./IAR/.

To najlepszy wynik od wejścia Polski do Unii Europejskiej. To właśnie kraje Wspólnoty były najsilniejszymi partnerami handlowymi naszego kraju.

80 proc. polskiej żywności trafia do UE

−  Do Unii wysłaliśmy ponad 80 procent naszych produktów. To wynik porównywalny z wcześniejszymi, co świadczy o dużym stopniu nasycenia polskimi towarami - twierdzi Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Maleją polskie przewagi – ceny już nie tak konkurencyjne

− Powoli widać, że nasze przewagi handlowe w postaci ceny powoli maleją. Wartość rynkowa naszych produktów powoli przyrównywana jest do artykułów produkowanych na zachodzie - uważa Andrzej Gantner.

Dodaje, że "w dalszym ciągu obiecujące pozostają rynki wschodnie: krajów Arabskich, Chin, Wietnamu czy Japonii".

Dominuje drobiowe mięso

Wśród wysyłanych towarów dominuje mięso drobiowe. Szef Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński przypomina, że dobre wyniki udało się osiągnąć przed pojawieniem się ptasiej grypy. Choroba utrudnia eksport drobiu poza Unię Europejską. "Większość eksportu lokujemy na rynku unijnym, ale każdy duży zakład już planował lub realizował zamówienia na rynki azjatyckie. Od kilku miesięcy ten proces musiał wyhamować" - mówi Witold Choiński.

Rekordowy eksport, ale spadek salda obrotów żywnością

Mimo rekordowego eksportu, w porównaniu z 2015 rokiem spadło saldo w obrotach żywnością. Wyniosło ono ponad 7 miliardów euro, ale było gorsze o niemal 9 procent.

Najwięcej polskiej żywności kupowali Niemcy, Brytyjczycy i Czesi, a spoza Unii Europejskiej Białoruś, Arabia Saudyjska i Hongkong.

IAR, jk