Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 10.03.2017

Polski paradoks: rekordy wykorzystania internetu, przy opóźnionej infrastrukturze cyfrowej

Komisja Europejska opublikowała wyniki najnowszego „Raportu o postępie cyfrowym w Europie”. Polska znalazła się, jak co roku, na końcu europejskiego rankingu dotyczącego poziomu zaawansowania cyfryzacji.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki (cz.1) gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jarosław Nowak, ekspert ds. nowych technologii, prezes Mr Target (agencji specjalizującej w marketingu efektywnościowym); Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP; Kazimierz Krupa, publicysta gospodarczy.
  • Puls Gospodarki (cz.2) gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jarosław Nowak, ekspert ds. nowych technologii, prezes Mr Target (agencji specjalizującej w marketingu efektywnościowym); Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP; Kazimierz Krupa, publicysta gospodarczy.

Jak zaznacza prowadzący Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 Wojciech Surmacz, dla pocieszenia można dodać, że gorzej niż my wypadły m.in. Włochy, Grecja czy Rumunia.

Jarosław Nowak, ekspert ds. nowych technologii; prezes Mr Target wyjaśnia, że raport oddaje najbardziej stan polskiej cyfryzacji w kontekście infrastruktury.


Posłuchaj
00:52 Nowak.mp3 Jarosław Nowak: można powiedzieć, że mamy bardzo doskonały rynek dotyczący nowych technologii internetowych, ale towarzyszą mu duże problemy z infrastrukturą.

 

− Przykładem są pociągi Pendolino, które nie mają usługi wi-fi, gdyż ktoś kilka lat wcześniej nie przewidział, że trzeba zamontować urządzenia do przesyłania danych cyfrowych, mówi gość Polskiego Radia 24.

I dodaje, że to nie oznacza, że w Polsce nie ma dziedzin cyfrowych, którymi nie możemy się pochwalić.

Doskonale rozwijający się w Polsce rynek e-commerce

− W przypadku rynku e-commerce, mamy najbardziej rozwijającą się branżę w Europie, z dynamiką 20 procent rok do roku, wartości dochodzącej do 30 mld zł w 2016 r., podkreśla Jarosław Nowak.

Polacy pokochali internet nie tylko przy zakupach

Dorzuca, że 76 proc. Polaków korzysta codziennie z internetu, 30 proc. kupuje w sieci, a 13 mln Polaków korzysta z bankowości internetowej.

Stąd największym problemem polskiej cyfryzacji, dodaje Nowak, jest stan infrastruktury cyfrowej.

Ministerstwo cyfryzacji zaczyna składać porozrzucane cyfrowe klocki

− Infrastruktura oczywiście z czasem się poprawia, można powiedzieć, że coś się ruszyło, są programy, które inwestują na ten cel np. w Polskę Wschodnią, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, stara się zebrać razem wszystkie klocki, mówi Nowak.

Rolę minister Anny Streżyńskiej w budowie systemu cyfrowego w Polsce, podkreśla Kazimierz Krupa.

Ważny program cyfrowy na lata, a nie łatanie cyfrowych dziur

To jest minister, który rozumie o co chodzi w tym wszystkim, mówi publicysta.


Posłuchaj
00:26 Krupa.mp3 Kazimierz Krupa: minister Streżyńska rozumie, że potrzeba wypracować koncepcję cyfryzacji o dłuższym horyzoncie, a nie na pół roku czy w celu łatania dziur.

 

− Minister Streżyńska, obecna na tym rynku od wielu lat, potrafi wypracować strategię dla branży, i wie, co jest kluczowe, że potrzebne są do tego duże pieniądze, mówi Krupa.

Jak dodaje, jak się wie jak te pieniądze zagospodarować, to już dużo, bo pamiętajmy, że mamy fundusze strukturalne.

Opóźnienie też można wykorzystać – robi się mniej błędów

Podkreśla, że nasze opóźnienie też można wykorzystać, gdyż pozwala to na przeskoczenie tymczasowych poziomów technologicznych.

Do cyfryzacji można wykorzystać istniejąca już internetową infrastrukturę bankową

Takim przykładem tej strategii, zauważa red. Surmacz, jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury cyfrowej banków do programu 500 Plus.

Wiodącą instytucją komercyjną w wykorzystaniu infrastruktury cyfrowej dla tego programu, był bank PKO BP.

Piotr Bujak podkreśla dobry stan cyfryzacji sektora bankowego w Polsce.


Posłuchaj
00:26 Bujak.mp3 Piotr Bujak: banki w Polsce są twórcami wielu nowatorskich rozwiązań cyfrowych w skali cyfrowej, posiadają platformy, dzięki którym można zwiększyć poziom cyfrowy w całym państwie.

 

−To wykorzystano w programie 500 Plus, i dzięki temu całe państwo stało się w większym stopniu cyfrowe, mówi gość PR24.

Audycję prowadził Wojciech Surmacz, jk