Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 21.04.2017

Rating Standard and Poor's: co agencja bierze pod uwagę przy ocenie kraju

W oczekiwaniu na aktualizację oceny ratingowej Polski,  Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard and Poor's w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej przypominał w Polskim Radiu 24, co Agencja bierze pod uwagę w tej ocenie.
Posłuchaj
  • W oczekiwaniu na aktualizację oceny ratingowej Polski, Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard and Poor's w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej wyjasniał w Polskim Radiu 24, co Agencja bierze pod uwagę w tej ocenie. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza POlskiego Radia/.
Czytaj także

I wymienia, że na ocenę kraju składa się pięć głównych kategorii.

Profil instytucjonalno-ekonomiczny

− Po pierwsze, jest to ocena instytucjonalna, to ta, która rok temu była mocno komentowana, gdy agencja zdecydowała się na obniżenie ratingu. Po drugie -  ocena ekonomiczna, która dotyczy szeroko rozumianych parametrów gospodarczych – m.in. bezrobocia czy Produktu Krajowego Brutto. I to składa się na profil instytucjonalno-ekonomiczny, mówi gość Polskiego Radia 24.


Czytaj więcej
rating 1200.jpg
Agencja ratingowa S&P podniesie ocenę Polski?

Profil elastyczności-wydajności

I dodaje, że na drugą rękę składają się trzy kolejne kategorie; ocena zewnętrzna, fiskalna i monetarna.

− Ocena zewnętrzna to jest import-eksport, i interakcje między gospodarkami, ocena fiskalna dotyczy polityki fiskalnej oraz ocena monetarna, biorąca pod uwagę aspekt pieniądza i szeroko rozumianej polityki monetarnej. I to się składa na profil elastyczności-wydajności, mówi Marcin Petrykowski.

Rating jak równanie

Jak kontynuuje, te wszystkie kategorie są ważone, każda odpowiada za jedną piątą i rating jest równaniem – w zależności jak rozłożą się te siły.

Decyzja jest podejmowana przez komitet ratingowy pod przewodnictwem osoby mającej ogromne doświadczenie na tym polu, i w ramach osiągniętego wyniku wychodzi czy jest zmiana, czy utrzymanie ratingu.

Do tego dochodzi perspektywa zmiany ratingu

− Oczywiście jest do tego komentarz dotyczący perspektywy, która obejmuje prawdopodobieństwo zmiany perspektywy w ciągu najbliższych trzech lat, dodaje Petrykowski.

S&P najsurowiej ocenia Polskę spośród wszystkich agencji ratingowych. Niespodziewane cięcie oceny 15 stycznia ubiegłego roku było pierwszą obniżką w historii Polski.

Pod koniec ubiegłego roku Agencja ratingowa S&P pozostawiła ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie BBB+, ale perspektywę podniosła do stabilnej.

Trzy kraje wyżej oceniane w regionie od Polski

W regionie Polska ma jedną z lepszych ocen, chociaż są też kraje oceniane od nas wyżej, między innymi Czechy.

Jak zaznacza, Czechy mają bardzo wysoki rating podwójnego A z minusem.

− To jest bardzo elastyczna, zdywersyfikowana gospodarka, o bardzo bogatym eksporcie, jednocześnie silnym i odpornym na szoki w systemie bankowym, mówi gość Polskiego Radia.

Wyższy rating od Polski ma jeszcze w regionie Słowenia i Słowacja.

A nasz rating jest porównywalny do ocen niektórych krajów zachodnich, takich jak Włochy czy Hiszpania.

Sylwia Zadrożna, jk

tagi: rating