Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 01.07.2017

Rozwój sieci 5G: przed nami technologiczna rewolucja

Polska ma nie tylko uczestniczyć w rewolucji cyfrowej, ale także ją współtworzyć. Ma być jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które będą wdrażać sieć 5G. W tym celu zostało podpisane porozumienie, które ma być otwartym forum współpracy między administracją rządową, operatorami telekomunikacyjnymi, izbami gospodarczymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi i polskimi start-upami. 
Posłuchaj
  • O technologii 5G wody mówili w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Anna Streżyńska i Jakub Wróbel z Deloitte (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Przed nami technologiczna rewolucja, jednym z najważniejszych jej elementów będzie rozwój sieci 5 generacji, która daje szanse także na przyspieszenie rozwoju gospodarczego kraju, mówiła podczas podpisania porozumienia minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Anna Streżyńska5G bardzo często mówi się jako o wielkiej platformie rozwoju gospodarczego.

- Powstaną nowe modele biznesowe. O 5G bardzo często mówi się jako o takiej wielkiej platformie rozwoju gospodarczego, która uruchomi potencjał spoczywające do tej pory w miejscach tradycyjnych, w szczególności 5G doprowadzi do tego, że w sposób bardziej sprawny, bardziej biznesowo efektywny będą działały usługi użyteczności publicznej i nasze otoczenie miejskie – podkreślała minister.
 
Na pełne wdrożenie technologii 5G musimy poczekać

Co prawda na pełne wdrożenie technologii 5G musimy jeszcze poczekać, to jednak już w tym roku sieci komórkowe będą zawierać elementy tej architektury, uważa Jakub Wróbel z Deloitte.

- Te rozwiązania, które obecnie są wdrażane, rozwijające sieci 4G, pozwalają nam na duże zwiększenie prędkości transmisji w sieciach mobilnych, jak i ograniczenie, co bardzo istotne, opóźnień transmisji w tych sieciach, korzystając z wielu nowych rozwiązań technicznych, integrując. Wielu nazywa 5G siecią sieci, agregującą wiele różnych rozwiązań, wiele rożnych pasm częstotliwości – wyjaśnia ekspert.

Jakub Wróbel Wielu nazywa 5G siecią sieci, agregującą wiele różnych rozwiązań, wiele rożnych pasm częstotliwości.

Większe zastosowanie internetu rzeczy 

To powinno napędzać rozwój nowych produktów i usług. Spore nadzieje, wiąże się m.in. z internetem rzeczy, który dzięki technologii 5G będzie miał coraz większe zastosowanie.

- Jak rozwój technologii zaliczanych do wirtualnej rzeczywistości czy rzeczywistości rozszerzonej, czy także wsparcie rozwoju samochodów autonomicznych, częściowo lub w pełni kontrolowanych np. zdalnie – wymienia Jakub Wróbel.

Prędkość zbliżona do połączenia światłowodowego 

Technologia 5G pozwoli na korzystanie z bezprzewodowego internetu z prędkością zbliżoną do połączenia światłowodowego. W praktyce oznacza to nowe możliwości nie tylko dla przedsiębiorców, ale też konsumentów.

- Mówimy tutaj o wpływie zarówno na życie prywatne, czyli na codzienne życie ludzi, jak i na biznes. Te rozwiązania będą się przenikały i one będą zarówno wzbogacały i umożliwiały nowe rzeczy, jeśli chodzi np. o wykorzystanie urządzeń w domu, jak i w biznesie, pozwalając na nowe zastosowanie, nowe usługi, nowe produkty – uważa ekspert. 

5G w Polsce w 2023 roku

Według minister Anny Streżyńskiej, technologia 5 generacji w Polsce może być wprowadzona w 2023 roku, niewykluczone jednak, że nastąpi to jeszcze wcześniej. 

W Polsce coraz większa liczba użytkowników telefonów obecnie korzysta z sieci 4G jest to prawie 60 proc.  dorosłych ankietowanych i ich oczekiwania dalej rosną, wynika z badania firmy Deloitte.  Jak się okazuje, jakość mobilnego dostępu do internetu oraz nieograniczony dostęp do niego jest coraz ważniejsza dla Polaków, prawie 30 proc. osób chciałoby dodać usługę nieograniczonego transferu danych do swojego abonamentu. Co wymusza na operatorach telekomunikacyjnych dalszy rozwój.

Elżbieta Szczerbak, awi