Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 06.12.2017

Impact fintech’17: Polska chce być centrum innowacji finansowych

Chcemy być liderem innowacyjnych rozwiązań finansowych. Znamy kluczowe obszary strategii rozwoju branży.
Posłuchaj
  • O kluczowych obszarach rozwoju innowacyjnych produktów finansowych w Polskim Radiu 24 (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W Katowicach trwa kongres Impact fintech’17 to wydarzenia poświęcone sektorowi innowacji finansowych.

- Fintech to innowacje finansowe. Rozwiązania kreują zarówno start-upy, jak i duże instytucje finansowe. Nowe pomysły mają ułatwić życie konsumentów, chodzi na przykład o płatności bezstykowe. Rewolucyjnych rozwiązań poszukują również duże banki. Wierzymy, że ten sektor może być nowym kołem zamachowym polskiej gospodarki – podkreśla Weronika Kuna z Impact CEE.


Czytaj również
PAP Fintech 1200.jpg
Impact fintech’17: innowacji finansowych w Polsce będzie przybywać

Część strategii rozwoju

Potrzebna jest spójna strategia rozwoju, żeby Polska stała się centrum fintechu w regionie.

- Rok temu na konferencji Impact fintech przedstawiliśmy wizję, umożliwiającą realizację tego celu. Przed ten rok dużo się wydarzyło. Udało się tą wizją zarazić zarówno rynek jak i decydentów m.in. rząd. Fintech stał się częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego powołała grupę roboczą, która zajęła się identyfikowaniem barier prawnych w tym obszarze – mówi Paweł Widawski z Fintech Poland.

Kluczowe obszary

Obecnie ma powstać długoletnia strategia na rzecz rozwoju branży w naszym kraju. To pozwoli nam konkurować z Londynem, Berlinem czy Frankfurtem. Fundacja Fintech Poland zdiagnozowała kluczowe obszary kreowania tej strategii.

- Przedstawiliśmy 7 obszarów, które wymagają zaadresowania w strategii. Potrzebna jest optymalizacja regulacji prawnych i optymalizacja funkcjonowania organu nadzoru, czyli Komisji Nadzoru Finansowego. Strategia powinna jasno określać system wsparcia dla inwestorów, którzy chcą się zaangażować we wsparcie innowacji finansowych w Polsce. Plan powinien wspierać rozwój ekosystemu. Potrzebne są zachęty dla zagranicznych inwestorów, którzy chcieliby przyjechać do naszego kraju i tu rozwijać swoje firmy. Musimy lepiej przyciągać talenty z całego świata, aby siła kreująca innowacje miała źródło w Polsce. Widzimy ogromne potrzeby w zakresie edukacji. Proponujemy stworzenie narodowej strategii edukacji fintech. Potrzebna jest również zbudowanie strategii marketingu tych działań – wylicza Paweł Widawski.

W Kongresie bierze udział ponad 1500 osób, są wśród nich przedstawiciele 38 państw, nie tylko z Europy, również z Azji i Stanów Zjednoczonych.  

Justyna Golonko, abo