Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 07.12.2017

Elektromobilność nadal droga. Nie nadrobimy dystansu bez wsparcia rynku oraz budowy infrastruktury

Firmy flotowe coraz bardziej zainteresowane są elektromobilnością. 13 proc. menedżerów flot w Polsce i 19 proc. w pozostałych państwach UE rozważa skorzystanie z conajmniej jednej technologii alternatywnej dla napędu spalinowego – wynika z Barometru Flotowego 2017, przygotowanego przez firmę Arval.

W elektromobilności odstajemy od czołówki

– W Polsce, mimo wzrostu zainteresowania rozwiązaniami alternatywnymi, jest ono niższe niż w państwach bardziej rozwiniętych w zakresie elektromobilności. Wynika to z braku w naszym kraju infrastruktury ładowania, a także braku instrumentów wsparcia rynku, które miałyby przełożenie na cenę pojazdów – skomentował Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

W porównaniu do 2015 roku liczba menedżerów flot w średnich i dużych firmach deklarujących zamiar wdrożenia hybryd typu plug-in wzrosła o 6 proc. (w UE o 12 proc.), pojazdów w pełni elektrycznych o 3 proc. (w UE o 12 proc.), a pojazdów na sprężony gaz ziemny CNG także o 3 proc.

Diesle w odwrocie, choć nadal dominują

Jak wynika z raportu, na koniec czerwca 2017 r. nadal zauważalny był spadek udziału samochodów z silnikami dieslowskimi we flotach w wynajmie długoterminowym, choć diesel wciąż dominuje.

Rośnie natomiast udział aut z silnikami benzynowymi (31,2% łącznej floty), a także udział samochodów ekologicznych, nisko-i zeroemisyjnych, czyli hybrydowych i elektrycznych (udział 0,6%).

Akkal, PSPA, NRG