Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 03.01.2018

Ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce weszły w życie

Wzrasta imigracja zarobkowa do Polski. Jak informuje minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, pod koniec minionego roku wojewodowie wydali pracodawcom blisko 250 tysięcy zezwoleń na pracę obywateli państw trzecich spoza Unii Europejskiej.

Powiatowe urzędy pracy zaś zarejestrowały milion 800 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla około miliona cudzoziemców z sześciu państw uprawnionych do pracy w Polsce w okresie 6 miesięcy - wylicza minister Rafalska. Dodaje, że obywatelom Ukrainy wydano 85 procent zezwoleń na pracę i 95 procent oświadczeń. Na kolejnych miejscach znajduje się Białoruś, Mołdawia, Indie, Nepal, Turcja, Armenia, Chiny i Wietnam. Udział cudzoziemców w polskim rynku pracy waha się między 2,5 procent a 5 procent.

Minister Rafalska zaznaczyła, że jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość cudzoziemców przyjeżdżała do Polski do pracy w rolnictwie. Teraz to się zmienia i o ile w 2010 roku ten udział wynosił ponad 60 procent, to w końcu ubiegłego roku wyniósł 17 procent. Obecnie pracują w takich branżach jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport, handel, gastronomia czy gospodarstwa domowe.

Minister zaznaczyła, że zapotrzebowanie na zatrudnianie cudzoziemców rośnie we wszystkich województwach a najwięcej oświadczeń wydawanych jest we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.

. 

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Minister przypomniała, że od nowego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Oświadczenia zastąpione zostały zezwoleniami na pracę sezonową.

Okres wykonywania pracy nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym i liczony jest od daty wjazdu cudzoziemca do Polski. Opłata za zezwolenie wynosi 30 złotych.

Procedurą zezwoleń na pracę sezonową objęte jest rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka i gastronomia.

Urzędy będą też dokładniej sprawdzać, czy oświadczenie nie jest rejestrowane dla pozoru, wyjaśniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service członka organizacji Pracodawcy RP.

- To jest duża zmiana na poziomie ewidencjonowania pracy cudzoziemców w Polsce. Do tej pory bardziej opieraliśmy się na szacunkach, jak wielu mamy cudzoziemców w Polsce. Dzięki nowym regulacjom te estymacje będą dużo dokładniejsze, będziemy wiedzieć, w jakich branżach, w jakiej liczbie pracownicy ze Wschodu znajdują się w Polsce, w jakich regionach, jaka jest to też forma zatrudnienia. Będzie to więc bardzo ważne z perspektywy długofalowych działań imigracyjnych. Co więcej będzie to eliminowało część szarej strefy. W momencie, kiedy ta praca będzie lepiej monitorowana, lepiej nadzorowana i będziemy więcej wiedzieć na ten temat, będzie można eliminować nieuczciwych graczy, którzy wykorzystywali dotychczasowy system do zarabiania na biznesie handlu oświadczeniami o pacy – wyjaśniał ekspert.

Oświadczenia wydane do końca grudnia ubiegłego roku będą obowiązywały do końca tego roku - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

IAR/NRG, awi