Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 16.04.2018

Unijna debata nad nieuczciwymi praktykami w handlu żywnością

Handel żywnością – w relacjach między dostawcami i producentami, a wielkimi podmiotami handlowymi jest pełen nieuczciwych praktyk handlowych. Jak je wykrywać i ograniczać, dyskutowano podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.

Rada zaprezentowała projekt dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności.



W posiedzeniu tym uczestniczył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Polska chce regulacji ws. nieuczciwych praktyk na poziomie unijnym, ma też swoje rozwiązania

Polska zabiegała o to, aby kwestie nieuczciwych praktyk handlowych zostały uregulowane na poziomie unijnym. Jednocześnie unijne prawo w jak największym stopniu powinno uwzględniać rozwiązania już przyjęte przez państwa członkowskie, w drodze przepisów krajowych.

Polska przyjęła w 2017 r rozwiązania, które mają chronić małych przedsiębiorców

Minister Jurgiel poinformował, że Polska przyjęła w 2017 roku ustawę o zakazie stosowania nieuczciwych praktyk w sektorze rolno-spożywczym.

"Ochrona producentów rolnych oraz małych i średnich przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez silniejszych nabywców jest konieczna. Mniejsze podmioty gospodarcze zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, w tym rolnicy, ponoszą negatywne konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez silniejszych partnerów" – powiedział minister cytowany w komunikacie resortu rolnictwa.

Polska chce wydłużyć listę nieuczciwych praktyk

W ocenie ministra, przedstawiona w projekcie dyrektywy lista nieuczciwych praktyk mogłaby być dłuższa. Obejmuje ona: opóźnione płatności za produkty szybko psujące się, anulowanie zamówień w ostatniej chwili, jednostronne zmiany warunków umowy lub zmiany tychże warunków z mocą wsteczną oraz żądania, aby dostawcy płacili za zmarnowane produkty żywnościowe.

Dyskutowano też o problemie marnowaniu żywności

W kolejnym punkcie obrad ministrowie rolnictwa omawiali postępy poczynione w zapobieganiu marnotrawieniu żywności.

Podkreślano, że ważne jest, aby na poziomie unijnym opracować wspólną metodologię zbierania danych dotyczących odpadów żywności oraz prowadzić dalszą wymianę doświadczeń między państwami członkowskimi w ramach powołanej unijnej Platformy ds. Strat i Marnowania Żywności.

Jurgiel poinformował, że w Polsce już są podejmowane działania zmierzające do ograniczenia marnowania żywności, dotyczące m.in. edukacji i dystrybucji żywności dla osób potrzebujących. Podjęte zostały także prace legislacyjne.

Problem walki z ASF wciąż aktualny

Podczas poniedziałkowego spotkania minister Jurgiel zaprezentował także wyniki międzynarodowej Konferencji Wysokiego Szczebla poświęconej afrykańskiemu pomorowi świń, która odbyła się 26 marca br. w Warszawie. Wypracowano konkluzje dotyczące badań naukowych, działań legislacyjnych i informacyjnych oraz pomocy finansowej.

Jurgiel zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe dla państw członkowskich zwalczających ASF - poinformowano w komunikacie.

PAP, jk