Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 07.08.2018

Likwidacja użytkowania wieczystego. Korzyści, ale i koszty

Prawie 2,5 mln Polaków skorzysta na likwidacji użytkowania wieczystego. Dzięki nowym przepisom sporo też zaoszczędzą. Przypomnijmy, od 1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści staną się właścicielami działek, na których stoją ich domy lub bloki.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które jest autorem zmian podkreśla, że uwłaszczenie użytkowania wieczystego to zmiana oczekiwana przez Polaków, która już dawno powinna zostać przeprowadzona. Dzięki niej, bez problemowo  będzie można przejąć grunt na własność, ale to tylko jedna z korzyści. Marcin Krasoń, analityk HomeBrokera zwraca uwagę, że jedną z wad użytkowania wieczystego były sytuacje skokowego wzrostu opłat. Po jego likwidacji takich szybkich zmian kosztów nie będzie, bo opłaty będą normalnie waloryzowane.

Nie ma nic za darmo

I tu ważna informacja - za przekształcenie we własność trzeba będzie zapłacić, ale to - podkreśla analityk - i tak się opłaci. Roczne opłaty za użytkowanie wieczyste, które może trwać nawet 99 lat, zostaną zastąpione roczną opłatą przekształceniową, która będzie pobierana przez 20 lat.

Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości w Open Finance mówi, że najwięcej korzyści zmiany przyniosą mieszkańcom bloków, ponieważ obecnie aby przekształcić użytkowanie wieczyste gruntu we własność, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli takiej nieruchomości.

- A więc jest to skomplikowana i czasochłonna procedura - dodaje.

Będzie całkowita likwidacja użytkowania wieczystego?

Resort inwestycji i rozwoju chce iść jeszcze dalej. Wiceminister Artur Soboń zapowiedział już całkowitą likwidację użytkowania wieczystego także na innych gruntach niż mieszkalne. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej, a zatem na systemową zmianę będziemy musieli jeszcze poczekać.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md