Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 09.10.2018

Użytkowanie wieczyste powoli odchodzi do lamusa

Koniec użytkowania wieczystego. Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności. Właśnie weszła w życie ustawa w tej sprawie.
Posłuchaj
  • Użytkowanie wieczyste powoli odchodzi do lamusa (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Czytaj także

Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker mówi, że jest to bardzo istotna zmiana, bo dotyczy bardzo dużej grupy ludzi. Poza tym nowe przepisy pozwalają zlikwidować problem skaczących cen corocznych opłat, przez co budżet gospodarstw domowych będzie bardziej przewidywalny. Ekspert wskazuje przy tym, że ustawa nie obejmuje działek wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe, np. komercyjne.

Nie ma nic za darmo

Krasoń podkreśla, że na mocy nowego prawa użytkowanie wieczyste zostanie przekształcone we własność w trybie natychmiastowym, jednak nie bedzie ono bezpłatne. Przez 20 lat będzie trzeba jeszcze uiszczać tzw. opłatę przekształceniową, która będzie miała wysokość ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste. Jeśli jednak całą kwotę zapłacimy w pierwszym roku, to otrzymamy 60-procentową zniżkę. W kolejnych latach będzie ona coraz niższa.

Bardzo ważne jest to, że opłata przekształceniowa będzie na stałym poziomie - podkreśla Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Będą chwilowe utrudnienia?

Ekspert przewiduje jednak, że na początku nowego roku moga pojawić się pewne problemy dotyczące handlu nieruchomościami. Chodzi o zaświadczenia o własności mieszkań, na których wystawienie bank ma 12 miesięcy. Niewykluczone jednak, że dla osób, które chcą sprzedać mieszkanie, takie dokumenty będą wydawane na bieżąco.

- Okaże się po 1 stycznia - podsumowuje Marcin Jańczuk.

Zgodnie z nową ustawą od 1 stycznia 2019 r. wszystkie osoby, które posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md