Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 31.10.2018

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności: od 1 stycznia może być problem ze sprzedażą mieszkania

Koniec użytkowania wieczystego. Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności.

Eksperci rynku nieruchomości przestrzegają przed problemami, jakie mogą pojawić się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa. 

Jak ostrzegają, zmiana może na początku roku może utrudnić kupno mieszkania. Chodzi o zaświadczenia o prawie własności – może się okazać, że urzędy nie będą w stanie w krótkim czasie wydać zaświadczeń wszystkim, którzy się przekształcą.

Brak zaświadczeń o przekształceniu może opóźnić sprzedaż/kupno mieszkania

Jak tłumaczy Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Broker, zmiana przepisów o użytkowaniu wieczystym może na początku nowego roku utrudnić kupno mieszkania.

Chodzi o zaświadczenia o prawie do własności. Może się okazać, że urzędy nie będą w stanie w  krótkim czasie wydawać zaświadczeń wszystkim, którzy się przekształcą.

− Ustawa jest ważna i potrzebna, pojawiają się jednak znaki zapytania, jak będzie wyglądał początek 2019 roku mówi Marcin Krasoń.

I wyjaśnia, że gdy ktoś będzie chciał sprzedać mieszkanie na początku roku, będzie musiał legitymować się wpisem w księdze wieczystej o jego własności.

Problem z zaświadczeniami o przekształceniu użytkowania wieczystego

− Tymczasem aby posiadać taki wpis, trzeba dostać zaświadczenie od właściciela gruntu o przekształceniu. A ustawa mówi, że urząd ma do czterech miesięcy na wystawienie zaświadczenia. Stąd sprzedający mieszkanie może je otrzymać po kilku miesiącach, np. w kwietniu. A mieszkanie sprzedaje w styczniu, mówi ekspert.

Ekspert dodaje, że czarne scenariusze niekoniecznie muszą się potwierdzić. Wszystko zależeć będzie od urzędników.

− Jeśli okaże się, że zaświadczenia będą wydawane w ciągu kilku dni, to nie będzie problemu, mówi gość radiowej Jedynki.

A może ustawodawca zmieni szybko ustawę?

− Chyba że, dodaje, że ustawodawca zmieni szybko ustawę. Wszak nie weszła jeszcze życie.

Podobnego zdania jest Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. Ekspert radzi, by poczekać do nowego roku, kiedy okaże się jak nowe prawo będzie działać.

Ustawa przekształceniowa dotyczy budynków, w których co najmniej 51 proc. to lokale mieszkalne i gdzie co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność.

Od 1 stycznia 2019 r. każdy lokator domu lub budynku wielorodzinnego stojącego na gruncie Skarbu Państwa stanie się jego właścicielem.

Tomasz Matusiak, jk