Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 04.12.2018

Czy Baltic Pipe będzie przeciwwagą dla Nord Stream 2?

Baltic Pipe coraz bliżej. W ostatni piątek spółki Gaz-System i Energinet dopełniły ostatnich formalności. Jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz to za trzy lata gazociąg będzie gotowy. Budowa ma ruszyć za około półtora roku.
Posłuchaj
  • Czy Baltic Pipe będzie przeciwwagą dla gazociągu Nord Stream 2 i rosyjskiego monopolu na rynku gazowym w Europie? O tym rozmawiał z ekspertami na antenie radiowej Jedynki Marcin Jagiełowicz.
Czytaj także

Przed inwestorami najtrudniejszy etap, czyli bezpośrednie przygotowania do budowy - ocenił w radiowej Jedynce Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Wraz z gazoportem w Świnoujściu - Baltic Pipe będzie tworzył tak zwaną Bramę Północną - przeciwwagę dla gazociągu Nord Stream 2 i rosyjskiego monopolu na rynku gazowym w Europie. Rura łącznie z Gazoportem osiągną przepustowość 17,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

To otwiera kolejne drzwi dla importu gazu - ocenił Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Ekspert zwrócił uwagę, że na razie PGNIG jako jedyny zgłasza zainteresowanie gazem z Baltic Pipe, ale rząd liczy, że z czasem chętnych będzie więcej.

Andrzej Sikora uważa, że ważną rolę ma do odegrania nie tylko import gazu, ale też jego wydobycie.

Zdaniem ekspertów - na sytuację Polski nie wpłynie zapowiedziane wyjście z kartelu OPEC jednego z dostawców skroplonego gazu do Świnoujścia - Kataru. Decyzja ma charakter polityczny i nie przełoży się specjalnie na ceny ropy ani gazu - ocenili

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG