Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 29.12.2018

Hakerskie trendy w 2019 r.: nie tylko phishing, ale …kradzież mocy obliczeniowych

Wg najnowszego raportu Fortinet, w III kwartale tego roku nasiliła się liczba ataków na firmy, zwłaszcza dokonywanych w weekendy i dni wolne. W 2019 r. pojawą sie też nowe zagrożenia.
Posłuchaj
  • O rosnącym zagrożeniu cyberprzestępczością i nowych trendach w tym procederze, o tym w radiowej Jedynce./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

Okazuje się też, że cyberprzestępcy stale rozwijają swoje narzędzia i wykorzystują coraz bardziej zautomatyzowane techniki ataków. 

Liczba ataków wzrosła, ale nie są już tak spektakularne

W 2018-tym roku zanotowano wzrost liczby cyberataków w porównaniu do ubiegłego roku.

− Choć nie były to już tak spektakularne i masowe ataki jak w 2017 r - mówi Miachał Kurek, partner i szef zespołu cyberbezpieczeństwa w firmie KPMG. 

Rosną też straty związane z atakami hakerskimi

Jak podkreśla, mimo, że skala tych ataków była mniejsza, ale wciąż zagrożenie ze strony grup przestępczych jest duże, straty związane z atakami nie tylko nie maleje, ale rosną.

Hakerzy stają się coraz większymi „specjalistami”

− Hakerzy stają się coraz bardziej wyspecjalizowani i coraz lepiej przygotowani do ataków - podkreśla Karolina Małagocka z F-secure.

Jak podkreśla, ataki są coraz lepiej przygotowane.

Technologie wspierają hakerów

− Kiedyś fishing charakteryzował się „łamaną polszczyzną, błędami, obecnie podrabiane strony bankowe niczym się nie różnią od oryginałów – mówi ekspertka.

I dodaje że ta „doskonałość” wiąże się z coraz lepszą technologią, co sprawia, że proceder ten będzie się rozwijał coraz bardziej.

W 2019 r. nowe trendy w hakowaniu

W 2019 roku, zdaniem ekspertów, ataki typu ransomware stracą na znaczeniu, na celowniku hakerów pojawi się natomiast moc obliczeniowa naszych komputerów.

Jak wyjaśnia, przyczyną malejącego zainteresowania hakerów tą formą przestępstw jest narastający szum medialny oraz rozwój…kryptowalut.

− Stąd na celowniku znajdzie się moc obliczeniowa naszych komputerów – wyjaśnia ekspertka.

Przyszły rok dużym wyzwaniem dla banków

−Przyszły rok będzie też wyzwaniem dla banków pod względem cyberbezpieczeństwa -dodaje Michał Kurek.

Przypomina, że w 2019 r. wchodzi w życie dyrektywa nakazująca bankom otwarcie na firmy trzecie, oczywiście za zgodą klientów.

− To na pewno będą chcieli wykorzystać hakerzy – mówi specjalista.

 A to oznacza, że będziemy musieli być jeszcze bardziej ostrożni.

Niestety liczba ataków i ich rodzaje będą rosły, bo przestępczość przenosi się do świata wirtualnego i staje się coraz bardziej dochodowym procederem. 

Wg. danych Interpolu, działalność hakerów daje już znacznie większe przychody niż handel narkotykami.

Elżbieta Szczerbak, jk