Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 02.01.2019

Zaświadczenie o prawie własności. Czy urzędnicy zdążą?

Koniec użytkowania wieczystego. Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Eksperci rynku nieruchomości przestrzegają jednak przed bałaganem, jaki może pojawić się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa.
Posłuchaj
  • Eksperci rynku nieruchomości przestrzegają przed bałaganem, jaki może pojawić się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa dotyczącego przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. O szczegółach w audycji na antenie radiowej Jedynki przygotowanej przez Tomasza Matusiaka.
Czytaj także

Zmiana przepisów o użytkowaniu wieczystym może na początku nowego roku utrudnić kupno mieszkania - prognozują eksperci.

Znaki zapytania

Chodzi o zaświadczenia o prawie do własności. Może się okazać, że urzędy nie będą w stanie w krótkim czasie wydawać zaświadczeń wszystkim, którzy się przekształcą.

Ustawa jest ważna i potrzebna, pojawiają się jednak znaki zapytania, jak będzie wyglądał początek 2019 roku - mówił w radiowej Jedynce Marcin Krasoń analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Ekspert dodał, że czarne scenariusze niekoniecznie muszą się potwierdzić. Wszystko zależeć będzie od urzędników.

Podobnego zdania jest Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. Ekspert twierdzi, że już pierwsze tygodnie stycznia pokażą, jak nowe prawo będzie działać.

Bonifikaty dla tych, którzy płacą od razu

Dla osób, które będą chciały uiścić w całości opłatę przekształceniową w pierwszym roku obowiązującego prawa, ustawodawca przewiduje bonifikaty - dodał Jańczuk.

Ustawa przekształceniowa dotyczy budynków, w których co najmniej 51 proc. to lokale mieszkalne i gdzie co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność.

Od 1 stycznia każdy lokator domu lub budynku wielorodzinnego stojącego na gruncie Skarbu Państwa stanie się jego właścicielem.

Tomasz Matusiak, ak, NRG