Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 22.03.2019

Włochy jako pierwszy kraj z grupy G7 „wstępują” na Jedwabny Szlak. USA i Unia Europejska nie kryją irytacji

Chińczycy, nie patrząc na niechęć USA oraz Unii Europejskiej, kontynuują ofensywę związaną z Inicjatywą Pasa i Szlaku, czyli wielkiego projektu handlowego łączącego ich kraj z resztą świata przez tzw. Jedwabny Szlak. W najbliższą sobotę mają podpisać memorandum z Włochami, które to państwo, jako pierwsze z grupy G7, podpisze umowę z Państwem Środka w tej sprawie.
Posłuchaj
  • Przebywający z trzydniową oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pałacu Kwirynalskim z prezydentem Sergio Mattarellą. Jutro Włochy i Chiny podpiszą memorandum, które ma stać się podstawą zakrojonej na bardzo szeroką skalę współpracy gospodarczej i wymiany handlowej./IAR/
Czytaj także

Przystąpieniu Włoch do tej inicjatywy gospodarczej ma służyć wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga we Włoszech, gdzie w najbliższą sobotę oba kraje mają podpisać memorandum w tej sprawie.

Łącznie strona włoska i chińska mają podpisać w Rzymie ponad 30 porozumień o współpracy.

Włochy są pierwszym krajem z grupy G7 - najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata, które przystępują do Jedwabnego Szlaku

Italia jako pierwszy kraj G7 przystąpi do gigantycznej chińskiej inicjatywy „Jeden pas, jedna droga” - rozbudowy sieci komunikacyjnej między Chinami a resztą świata.

Inicjatywa Pasa i Szlaku, przewiduje intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej Chin z resztą świata, w tym budowę dróg morskich i lądowych. Nowy Jedwabny Szlak nie będzie jedną drogą, lecz całą siecią tras. Lądowy „Pas” ma łączyć Chiny z Azją Centralną i Europą. Natomiast morska „Droga” to połączenie Dalekiego Wschodu z Bliskim Wschodem i Afryką.

W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny. W koncepcji Pasa i Szlaku nie chodzi o jeden konkretny szlak komunikacyjny.
Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez Kraje Środkowej Azji do Europy Zachodniej. Na tej trasie jest Polska.

Stany Zjednoczone i Unia patrzą z obawą na Jedwabny Szlak

Ten wielki program inwestycyjny Pekinu budzi kontrowersje zarówno we Włoszech, jak i USA, znany też pod nazwą Nowy Jedwabny Szlak, jest postrzegany przez jego przeciwników jako próba rozszerzenia wpływów ChRL na świecie, głównie poprzez budowę dróg morskich i lądowych, łączących ten kraj z kilkoma kontynentami.

Oficjalnie, tak USA jak i Unia Europejska, swój chłód uzasadniają tym, że Chiny w ten sposób prowadzą nieuczciwą ekspansję gospodarczą, zagrażającą również systemowi bezpieczeństwa.

Chińczycy uspokajają – współpraca z Włochami w duchu szacunku i zaufania

Tymczasem prezydent Chin Xi Jinping powiedział w Rzymie w piątek, że współpraca jego kraju z Włochami zacieśniana jest w duchu "szacunku i zaufania". Nie ma żadnego konfliktu interesów - mówił Xi po spotkaniu z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą.

Ostro decyzję rządu w Rzymie krytykuje też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani z opozycyjnej partii Forza Italia.

Xi powiedział po rozmowie z Mattarellą, że "Chiny i Włochy są partnerami strategicznymi przy wzajemnym poszanowaniu i zaufaniu. Między nami nie ma żadnego konfliktu interesów; potrafimy respektować obawy drugiej strony".

Chiński przywódca dodał: − Patrząc na świat stoimy w obliczu epokowych zmian. Chiny i Włochy są dwiema ważnymi siłami na świecie, które muszą strzec pokoju i promować rozwój".

− Chiny chcą działać z Włochami, by krzewić ducha równości, wzajemnego szacunku i sprawiedliwości - oświadczył Xi i zapewnił, że Pekin pragnie "dwukierunkowej wymiany handlowej i napływu inwestycji".

− Obie strony powinny pogłębić polityczne zaufanie i koordynację idei także poprzez wymianę między partiami" - ocenił.

Mattarella wyraził zaś życzenie, by w związku z włoskim mandatem w Radzie Praw Człowieka ONZ trwała "konstruktywna dyskusja na ten ważny temat".

− Włoski wkład w Nowy Jedwabny Szlak ma kluczowe znaczenie" - zapewnił też prezydent Włoch. Wyraził opinię, że powinna być to nie tylko droga wymiany handlowej, ale także "talentów, idei, wiedzy"

Mattarella podkreślał, że oba kraje zaangażowane są na rzecz dalszego rozszerzania współpracy i stosunków, które uznał za "znakomite". "Idealnymi ramami dla firm będzie podpisanie memorandum Włochy-Chiny" - dodał.

Jedwabny Szlak może zmienić porządek gospodarczy na świecie

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu zacieśnianie współpracy gospodarczej między krajami znajdującymi się na jego  trasie. Do tej pory udział w projekcie potwierdziło już około 70 państw i regionów, które razem stanowią 60 proc. światowej populacji i tworzą jedną trzecią światowego PKB.

Według ekonomistów, chińska inicjatywa może doprowadzić do zmiany współczesnego gospodarczego porządku międzynarodowego. Do tej pory potęga mocarstw związana była zawsze z dominacją na morskich szlakach handlowych. Chińska koncepcja opiera się natomiast na dwóch rodzajach transportu: morskim i kolejowym.

Nowy Jedwabny Szlak ma stanowić alternatywę dla Stanów Zjednoczonych, które aktualnie dominują na morzach i w handlu z Europą. Projekt trasy kolejowej ma na celu umocnienie kontaktów handlowych między Chinami a Europą.

Budowa infrastruktury oraz międzynarodowe inwestycje związane z Jedwabnym Szlakiem to też duża szansa dla krajów rozwijających się, w tym również Rosji, która jest ważnym partnerem Chin i przez którą przebiega trasa kolejowa Nowego Jedwabnego Szlaku.

Nowy Jedwabny Szlak – Polska w projekcie Pasa i Szlaku może stać się bramą Chin do Europy

Ze względu na położenie geograficzne, Polska może stać się ważnym punktem na trasie kolejowej Jednego Pasa i Jednej Drogi.

Kazachstan, Rosja i Białoruś tworzą unię celną w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, dlatego towary przewożone z Chin do Unii Europejskiej przybywając do Polski przekraczają tylko dwie granice celne. Nasz kraj może zatem stać się dla Chin bramą do Europy.

NRG, PAP, IAR, jk