Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Kaliński 04.09.2019

Prezes PGNiG: za amerykański gaz nie zapłacimy drożej

Nasz kraj zużywa około 16 mld m3 gazu, z czego mniej więcej 4,5 mld m3 pochodzi z krajowych źródeł. Około 10 mld m3 gazu kupujemy w Rosji w ramach Kontraktu Jamalskiego obowiązującego do końca 2022 roku. Stopniowo dywersyfikujemy dostawy błękitnego paliwa - o czym m.in. w Polskim Radiu 24 przypomniał prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Posłuchaj
  • Prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił na antenie Polskiego Radia 24 - m.in. o konieczności dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz dostępności błękitnego paliwa w naszym kraju. (PolskieRadio 24)
Czytaj także

Jak powiedział szef PGNiG - jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu do Polski "sięgamy po wiarygodnych dostawców", a jednym z nich są Stany Zjednoczone, skąd kupujemy gaz skroplony LNG, który jest regazyfikowany w naszym terminalu w Świnoujściu, tzn. ze stanu płynnego ponownie staje się gazem i jest wtłaczany do naszej sieci przesyłowej.

Polskie ceny za światowymi

Piotr Woźniak pytany, czy za amerykański gaz nie zapłacimy więcej - jak twierdzi opozycja - odparł, że to nieprawda, bo gaz w kontraktach amerykańskich kupujemy taniej niż gaz od Gazpromu. Zauważył, że obecnie mamy na rynku bardzo niskie ceny gazu i "w tej chwili podążamy za cenami rynkowymi".

Dodał, że jeśli ceny na rynku światowym będą spadać, to powinny także spadać na naszym rynku polskim i odwrotnie.

Piotr Woźniak odniósł się także do sprawy dostępności gazu w Polsce, nadal jest bowiem wiele miejsc, do których gaz nie dociera. Przypomniał, że uruchomiony został specjalny program 300 plus, który zakłada, że do końca 2022 roku zostanie zgazyfikowanych kolejnych 300 gmin. To jednak czy potencjalni klienci zdecydują się na przyłączenie "od domu do drogi" - jest już ich decyzją.

Nie wszyscy chcą mieć gaz

Prezes PGNiG podał przykład Podkarpacia, najgęściej zgazyfikowanego rejonu w kraju, gdzie paradoks polega na tym, że aż 20 procent przyłączy do odbiorców jest nieczynnych, gdyż nie decydują się oni na zakup gazu. Gość PR 24 zauważył, iż niektórzy ludzie z wyboru nie chcą gazu - i możliwe, że ma to przyczyny ekonomiczne, uważają oni bowiem, że gaz jest za drogi.

Najważniejsze jest - zdaniem Piotra Woźniaka - aby odbiorca nośnika energii miał wybór, a co ostatecznie wybierze - węgiel, drewno czy gaz "to już jest decyzja indywidualna".

PolskieRadio 24, akg