Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Kaliński 20.12.2019

Przybędzie spraw, które załatwiamy bez wychodzenia z domu. Coraz więcej e-usług

Polacy chętnie korzystają z e-administracji i przybywających w szybkim tempie e-usług. Np. już od nowego mają obowiązywać przepisy, które zniosą obowiązek posiadania przez kierującego autem osobowym prawa jazdy podczas kontroli. Katalog e-usług firmowanych przez administrację rządową jak i samorządową rozszerza się.

Zapowiedź zniesienia obowiązku posiadania prawa jazdy w czasie drogowej kontroli pojawiła się kilka miesięcy temu, ale wymagało to sprecyzowania technicznych detali w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ewidencja ta jest systemem informatycznym, w którym zgromadzone są dane dotyczące pojazdów, ich posiadaczy, czy osób mających uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wgląd do CEPIK-u mają m.in. policjanci oraz służby prowadzące kontrole drogowe np. Straż Graniczna.

shutterstock_podatki-1200.jpg
Twój e-PIT: już pół miliona rozliczeń. Rośnie zainteresowanie Profilem Zaufanym

Teraz - np. funkcjonariusz drogówki za pośrednictwem mobilnego terminala skontroluje, czy kierowca ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu oraz jakich kategorii.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Rządy Pieniądza": usługi cyfrowe ułatwią nam życie przed i podczas wakacji

Będzie to kolejne ułatwienie dla kierowców bo - przypomnijmy - od przeszło roku w czasie kontroli drogowej nie trzeba okazywać dowodu rejestracyjnego a także polisy OC. W przypadku dajmy na to stłuczki - kierowcy mogą sprawdzić dane dotyczące tych dokumentów w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG dostępnej przez smartfona.

Właściciel pojazdu może również skorzystać z udostępnionej przez resort cyfryzacji aplikacji mpojazd w ramach mOby­wa­tel. Są tam informacje zawarte z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu czy polisy OC. Usługa ta pokazuje nazwę ubezpieczyciela, serię i numer polisy, czas ubezpieczenia czy jego wariant.

- Polacy coraz bardziej doceniają i wykorzystują ten sposób kontaktu z urzędnikami - mówi minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Dodaje, że nasz kraj znajduje się w pierwszej piątce państwa UE o najlepszym wskaźniku postępu w tej dziedzinie.

Obecnie najpopularniejsza e-usługa to możliwość składania przez internet deklaracji podatkowych (PIT). W tym roku kilkanaście milionów osób online rozliczyło się z fiskusem.

Kolejną najczęściej znaną e-usługą jest złożenie wniosku Rodzina 500+. Dużą popularnością wśród tego typu usług, jest również możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych za drogowe wykroczenia. Mniejszym wzięciem cieszy się natomiast zakładanie przez internet działalności gospodarczej.

E-usług sukcesywnie przybywa. Np. portal Biznes.gov.pl Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oferuje przedsiębiorcom już kilkaset usług do załatwienia wyłącznie online. Swą ofertę usług online rozszerzają także inne resorty i urzędy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 120 mln zł w ramach programu "Internet dla każdego"

Wiele z nich obywatele i przedsiębiorcy znajdą na portalu GOV.PL. Są tam dostępne informacje o usługach wraz z intuicyjnym mechanizmem ich wyszukiwania.

Online można także było wpisać się do rejestru wyborców. W sumie Polacy przed wyborami parlamentarnymi złożyli w ten sposób ponad 265 tysięcy wniosków o dopisanie do spisu lub wpis do rejestru wyborców. Dla porównania, przed wyborami do europarlamentu było 45 tysięcy takich wniosków.

wiad internet.jpg
Prostsze zameldowanie. Rusza kolejna e-usługa

Coraz więcej Polaków korzysta także z Profilu Zaufanego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Jak założyć Profil Zaufany

PolskieRadio 24, gov.pl, MC, PR24, akg