Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 04.11.2019

Frankowy kredyt państwa Dziubaków. Sąd odracza sprawę o unieważnienie

Warszawski Sąd Okręgowy odroczył do 3 stycznia rozprawę państwa Dziubaków - frankowiczów, w sprawie których orzekał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszego posiedzenia sądu do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
Posłuchaj
  • O odroczeniu przez Warszawski Sąd Okręgowy rozprawy dotyczącej frankowiczów - państwa Dziubaków - była mowa w audycji na antenie radiowej Jedynki. (Tomasz Matusiak)
Czytaj także

Powodem odroczenia rozprawy było przystąpienie do sprawy Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o czas na zapoznanie się z aktami.

Po zakończeniu rozprawy reprezentująca państwa Dziubaków adwokat Agnieszka Plejewska wyjaśniła, że zgodziła się na zaangażowanie RPO w sprawę.

Rozprawa państwa Dziubaków została odroczona, jednak inne tego typu sprawy pokazują, że frankowicze w sądach wygrywają.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Frankowicze kontra polskie banki. Kto będzie górą?

"Rzeczpospolita" wyliczyła, że od ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który miał miejsce na początku października - do 30 października zapadło 26 wyroków w sprawie hipotek walutowych. 3/4 wyroków było po myśli frankowiczów. Tylko 8 spraw przegrali.

- Po wyroku TSUE przybywa spraw dotyczących kredytów frankowych - poinformowała w radiowej Jedynce Barbara Garlacz, radca prawny.

- Również Biuro Rzecznika Finansowego dostrzega przechylenie się linii orzeczniczej na korzyść klientów - powiedział Marcin Jaworski z Biura. 

Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wskazał, że jest w Polsce wiele osób z kredytami frankowymi, których nie stać na kancelarie adwokackie. Jego zdaniem trzeba im jakoś pomóc.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Frankowicze nie odpuszczają. Twierdzą, że walutowy kredyt został im narzucony

Jak poinformowała "Rzeczpospolita" - do tej pory w większości przypadków wygrywały banki. Od początku 2017 r. zapadło 1019 prawomocnych wyroków na korzyść banków. 117 razy wygrywali klienci. Oznacza to, że tylko co 10 sprawę wygrywali kredytobiorcy.

Tomasz Matusiak, "Jedynka", PR24, akg