Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.01.2019

Paweł Mucha: kierujemy wsparcie nie tylko do frankowiczów

- Prezydent wnosi inicjatywę po to, żeby wspomóc kredytobiorców, i to jest cel tej ustawy, a z drugiej strony jest oczywisty kontekst stabilności polskiego systemu bankowego – mówił w Polskim Radiu 24 minister Paweł Mucha.
Paweł MuchaPaweł MuchaPR24/PO
Wideo
  • 2019-01-22_mucha.mp4
Posłuchaj
  • 22.01.19 Minister Paweł Mucha o pomocy frankowiczom
Czytaj także

Na początku stycznia br. doszło do spotkania zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy z szefem podkomisji frankowej Tadeuszem Cymańskim (PiS) oraz szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów Jackiem Sasinem w sprawie dalszego losu ustaw frankowych. Przed spotkaniem Mucha zapowiadał, że celem spotkania będzie ustalenie harmonogramu dalszych prac nad prezydenckimi projektami ustaw dotyczącymi pomocy dla frankowiczów.

Paweł Mucha przypomniał, że prezydent Andrzeja Dudy trzykrotnie podejmował inicjatywę w sprawie tzw. ustaw frankowych. – Jesteśmy tuż przed posiedzeniem podkomisji pod przewodnictwem Tomasza Cymańskiego, która rozpocznie prace nad ustawą konstytuującą fundusz wsparcia kredytobiorców. W projekcie znajdują się dwa mechanizmy. Z jednej strony jest to fundusz wspierający kredytobiorców niezależnie od waluty kredytu, osoby znajdujące się w trudne sytuacji materialnej. Drugim narzędziem jest fundusz będący podstawą do formułowania przez banki propozycji odwalutowania czyli konwersji zobowiązań wyrażonych w walutach obcych na złotówki. – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Minister zaznaczył, że szczegółowe rozwiązania zostaną uzgodnione podczas prac komisji. – Pojawiają się w projekcie kwestie statusu osób bezrobotnych, miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego a także wskaźnik porównania raty kredytu do dochodu rodziny. Założenie jest takie, aby pomoc wydłużyć, uczynnić łatwiej dostępną, umożliwić procedurę odwoławczą w przypadku odmowy udzielenia pomocy, tak by wszystkie środki zgromadzone w funduszu wsparcia kredytobiorców faktycznie służyły wsparciu osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – podkreślał Paweł Mucha.

15 stycznia minęły cztery lata od "czarnego czwartku", dnia w którym Szwajcarski Bank Centralny podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. W konsekwencji wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji – wartość hipoteki okazała się niższa niż wartość kredytu.

Więcej w zapisie rozmowy.

Rozmawiała Anna Grabowska

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 11:06