Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 09.01.2020

Sejm: wkrótce czeka nas decyzja, dokąd przenieść pieniądze zgromadzone w OFE

W Sejmie ruszyła debata nad projektem ustawy dotyczącym likwidacji OFE. Propozycja rządu zakłada przeniesienie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne.

Od pierwszego czerwca do końca lipca będziemy musieli zdecydować o tym, co stanie się z naszymi pieniędzmi zgromadzonymi w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Rządowy projekt ustawy zakłada likwidację OFE i przekazanie ulokowanych tam środków na indywidualne konta emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku niepodjęcia żadnych działań pieniądze zostaną automatycznie przekazane na indywidualne konto emerytalne.

emerytury 1200.jpg
Zmiany dotyczące OFE przyniosą finansom publicznym w 2020 r. 18,3 mld zł

- Rząd będzie zachęcał uczestników OFE do skorzystania z domyślnej opcji, czyli transferu środków na indywidualne konta emerytalne - mówił w radiowej Jedynce Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Od pieniędzy przekazanych na IKE będzie pobierana tak zwana "opłata przekształceniowa" w wysokości piętnastu procent. Pieniądze z tej opłaty zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. - Nie jest prawdą, że państwo zarobi na reformie OFE - podkreślił wiceminister.

Opłaty przekształceniowej nie zapłacą uczestnicy OFE, którzy zdecydują się na przekazanie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pieniądze z OFE trafią na IKE albo do ZUS-u. Rząd przyjął projekt

Ekonomista Marek Zuber przypomina, że OFE są dodatkową wersją przyszłej emerytury. Podstawowe świadczenie emerytalne będziemy dostawali z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, Głównego Ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, zagospodarowanie środków z OFE jest dla Polaków dobrą inicjatywą. Ekonomista twierdzi, że zmiany będą służyły budowie zaufania do systemy emerytalnego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ważne poprawki w ustawie likwidującej OFE. Dotyczą m.in. minimalnej emerytury

Pieniądze w Otwartych Funduszach Emerytalnych posiada blisko 16 milionów Polaków. Łączna kwota tych oszczędności to 162 miliardy złotych, czyli średnio ponad 10 tysięcy złotych na osobę.

Otwarte Fundusze Emerytalne działają w Polsce od 1999 roku. 

Tomasz Matusiak, Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg