Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 09.01.2020

Baltic Pipe umożliwi transport do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Operator gazociągów przesyłowych - Gaz-System - oraz firma Europipe podpisały w Warszawie umowę na dostawy rur do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Gazociąg ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu trafi do nas gaz z szelfu norweskiego.
Posłuchaj
  • W Warszawie podpisano umowę na dostawę rur do podmorskiej części Baltic Pipe. Mówi prezes Gaz-System Tomasz Stępień. (Cz.1/IAR)
  • Podpisano umowę na dostawę rur do podmorskiej części Baltic Pipe. Mówi prezes Gaz-System Tomasz Stępień. (Cz.2/IAR)
Czytaj także

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że ta strategiczna inwestycja jest prowadzona zgodnie z planem i harmonogramem i nic nie jest jej w stanie zagrozić.

bALTIC PIPE FREE 1200.jpg
Budowa Baltic Pipe zgodnie z planem. Piotr Naimski: uwolnimy się z zależności od Gazpromu

Zaznaczył, że inwestycja ta jest ważnym elementem polskiej strategii energetycznej - strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu dla Polski: dla naszej gospodarki.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: Baltic Pipe to strategiczna inwestycja dla Polski i całego regionu

- Ten element jest niezbędny dla całej strategii, która między innymi zakłada odstąpienie od długoterminowego kontraktu jamalskiego, który wygasa z końcem 2022 roku - podkreślił minister Naimski.

Prezes Gaz-System Tomasz Stępień powiedział, że Baltic Pipe jest na finiszu działań poprzedzających rozpoczęcie układania podmorskiej części gazociągu.

gazprom gaz rosja free shut 1200.jpg
W 2023 r. rosyjski gaz nie będzie już Polsce potrzebny?

- Zakontraktowaliśmy dostawy najważniejszych materiałów i prowadzimy proces wyboru wykonawców prac budowlano-montażowych, uzyskiwanie decyzji na budowę gazociągu jest również w zaawansowanej fazie - dodał.

Spółka ma komplet pozwoleń w Danii, a w Szwecji i w Polsce ten etap inwestycji zbliża się ku końcowi. - Zgodnie z zapowiedziami w tym roku rozpoczniemy budowę części łączącej Polskę z Danią - podkreślił Stępień.

Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Do budowy podmorskiej części Baltic Pipe ma być wykorzystanych blisko 23 200 rur.

W ramach kontraktu Europipe dostarczy rury o średnicy nominalnej 900 mm, które będą wykonane w odcinkach o długości nominalnej 12,2 m. Gazociąg ma być gotowy do wykorzystania 1 października 2022 roku.

IAR, PR24, akg